Do kiedy złożyć PIT 28

Zbliża się termin, rozliczeń podatkowych z Urzędem Skarbowym. Jako jedni z pierwszych, obowiązek ten muszą wykonać osoby, rozliczające z za pośrednictwem formularza PIT-28. Muszą to zrobić do 31 stycznia 2018 roku.

Przypomnijmy, że PIT-28 składają osoby, które rozliczają się z Urzędem Skarbowym według metody ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest to uproszczony sposób opodatkowania działalności gospodarczej. Podatnicy tacy, nie mają możliwości uwzględnienia w rozliczeniu kosztów uzyskania dochodów, a ponadto nie mogą korzystać z niektórych ulg podatkowych. A więc do 31 stycznia 2018 roku, PIT-28 muszą złożyć wszystkie osoby, które w 2017 roku prowadziły działalność gospodarczą indywidualnie lub jako spółka osobowa. PIT-28 muszą też złożyć podatnicy, uzyskujący przychody z tytułu najmu, podnajmu, poddzierżawy i innych tego typu umów.

Wszystkie osoby które prowadzą działalność gospodarczą w formie ryczałtu, rozliczają swój PIT-28 dla wyznaczonych im stawek. I tak dla osób wykonujących wolny zawód stawka wynosi 20%, dla firm świadczących usługi doradcze związane z oprogramowaniem lub sprzętem stawka wynosi 17%, dla firm prowadzących działalność produkcyjną lub też budowlaną jest to 5%. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z działalności handlowej, musi zapłacić podatek według stawki 3%, a gdy handluje przetworzonymi produktami rolnymi, stawka ta spada do 2%.

Posted in Podatki.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv