Znamy wstępne założenia „podatku od wyprowadzki”

Kilka tygodni temu pisaliśmy, że rząd pracuje nad nowym podatkiem, który związany byłby z podmiotami, które przenoszą swoje biznesy poza granice naszego kraju. Teraz znamy już nieco więcej szczegółów exit tax, czyli podatku od wyprowadzki.

Jak mówią założenia nowego podatku, Urząd Skarbowy upomni się o 19% wartości firmy która przenosi się za granicę i o 3 lub 19% aktywów finansowych jeśli za granicę będzie przenosiła się osoba fizyczna. Po co podatek ten zostanie wprowadzony? Ma on ograniczyć możliwości związane ze stosowaniem optymalizacji podatkowych, związanych z przenoszeniem central firm czy też biznesów do innych krajów, w których obowiązują bardziej liberalne przepisy podatkowe (raje podatkowe).

Podatek będzie trzeba zapłacić w momencie, gdy wartość przenoszonej firmy przekroczy 2 mln zł. Wartość ta będzie ustalana od dochodów ustalanych od wartości poszczególnych składników majątku. Jeśli chodzi o osoby fizyczne, to podatek będą musieli podatnicy, którzy co najmniej os 5 lat mieszkają w Polsce. W tym przypadku podatek będzie naliczany nie tylko od przychodów związanych z biznesem, ale także od udziałów w spółkach, akcje, papiery wartościowe, itp.

Nie wiadomo jeszcze od kiedy podatek wejdzie w życie, ale sądząc po szybkości prac nad nimi, może to nastąpić szybko.

Najnowsze artykuły dodane przez KWOP.pl (zobacz wszystkie)
Posted in Podatki.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv