Znamy założenia nowego podatku dla najbogatszych

Po kilkutygodniowych pracach Rząd wyjawił szczegóły ustawy związane z powstaniem funduszu wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze do funduszu będą wpłacane poprzez Fundusz Pracy i z dodatkowego podatku, który będą płacić najbogatsze osoby w Polsce. Należą do nich osoby które zarabiają powyżej 1 mln zł rocznie. Będą one płacić dodatkowe 4% podatku. Dzięki tym wpłatom, fundusz będzie miał do swojej dyspozycji około 2 mld zł. Około 70% tej kwoty będzie pochodzić z daniny dla najbogatszych a około 30% z Funduszu Pracy. Jak zakłada Rząd, koszty dla budżetu to około 2.6 mln zł.

Przechodząc do szczegółów, w ustawie czytamy że : “Źródłem przychodów Funduszu będą przede wszystkim obowiązkowe składki na Fundusz stanowiące 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także daniny solidarnościowej od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln za rok podatkowy”

Nowy podatek będzie musiała więc płacić osoba, która miesięcznie zarabia powyżej 87 tyś zł i powinien zostać zapłacony do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

Według założeń ustawy, Fundusz będzie miał bardzo pozytywny wpływ na sytuację ekonomiczną i społeczną rodzin, w których znajdują się osoby niepełnosprawne. Ma dojść do zwiększenia zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Będzie więcej pieniędzy na edukację i dostosowanie miejsc pracy na potrzeby niepełnosprawnych. Podobne projekty funkcjonują już min w Niemczech, Czechach, Grecji czy Hiszpanii, jednakże w ramach kilku projektów.

Jak łatwo się domyśleć, z wprowadzenia nowego podatku nie są zadowolone osoby, które będą musiały go płacić, a także organizacje zrzeszające przedsiębiorców. Uważają one, że Rząd nie będzie we właściwy sposób wykorzystywał zebrane pieniądze, a ponadto wyższe podatki dla najbogatszych, mogą po pierwsze ograniczyć inwestycję, a po drugie mogą „kusić” do ukrywania prawdziwych dochodów.

Posted in Podatki, Polityka.

Poruszamy kwestie związane ze zbyt niską wartością kwoty wolnej od podatku, publikujemy aktualności na temat projektu jej podwyższenia oraz udostępniamy porady podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Commentluv