Będą nowe podatki?

Koronawirus sprawia, że rządy praktycznie wszystkich krajów muszą pomagać zarówno firmom jak i osobom prywatnym. A jak większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, taka pomoc to dla budżetu państwa ogromne obciążenie. Zdecydowana większość państw musi pożyczyć pieniądze na pomoc bezrobotnym czy upadającym firmom. Jednak jeśli pieniądze zostaną pożyczone, to należy je później oddać. A po zakończeniu pandemii, wpływy do budżetu państwa z całą pewnością długo nie będą tak duże jak jak przed jej rozpoczęciem. Dlatego coraz częściej mówi się o wprowadzeniu nowych podatków, które dziurę budżetową załatają. O jakich podatkach mówimy? Oto kilka przykładów.
Podatek cyfrowy – po raz pierwszy został on wprowadzony we Francji. Miały go płacić firmy których globalne przychody przekraczają 750 mln euro rocznie a przychody we Francji przekraczały 25 mln euro rocznie. Jednak na skutek protestu Stanów Zjednoczonych warunki te zostały zmodyfikowane. Nad podatkiem pracowano również w Polsce, ale zaniechano tych prac. Według założeń, podatek cyfrowy miałyby płacić firmy takie jak Google, Apple, Amazon, czy Facebook. Jak podają wyliczenia, na skutek unikania lokalnego opodatkowania, budżety poszczególnych krajów mogą tracić nawet 240 mld dolarów rocznie.
Podatek od transakcji finansowych – podatek ten związany byłby z obrotem akcjami. Jego wysokość wahałaby się w granicach 0.2 – 0.3 %. Nie wiadomo do końca ile pieniędzy dzięki temu podatkowi wpływało by do budżetu państw, ale mówi się o kwocie około 3.5 mld euro. Podatek ten obowiązuje już w kilku krajach Europy – min. na Węgrzech i we Francji.
Dużo mówi się też o skończeniu z “rajami podatkowymi”. Mówimy tu o krajach, w których płaci się bardzo niskie podatki. Przez to, wiele dużych firm zakłada w nich swoje siedziby, by nie płacić wysokiej daniny do Urzędów Skarbowych. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że straty z tym związane są ogromne.
Nie wiadomo jak będzie wyglądała praca nad poszczególnymi propozycjami i czy w ogóle wejdą one w życie. Możliwe, że pojawią się też nowe propozycje podatkowe, które zasilą puste budżety poszczególnych państw. Będziemy na bieżąco informować o rozwoju sytuacji związanych z podatkami, by nikt nie był później zaskoczony ich wprowadzeniem.