Nie będzie 3 letniej ulgi w ZUS

0
497

Ministerstwo Pracy już od kilku miesięcy informowało opinię publiczną, że pracuje nad projektem wydłużenia okresu ulgowych składek ZUS z dwóch do trzech lat. Jednakże wszystko wskazuje na to, że osoby zakładające nowe firmy, nie będą mogły z tej ulgi skorzystać, gdyż prace nad tą propozycją zostały zawieszone.

Z pomysłem wydłużenia okresu ulgowego wyszło kierownictwo ZUS. We wrześniu na stronach Ministerstwa Pracy, pojawił się nawet gotowy projekt ustawy, która wydłużała ulgę do 36 miesięcy, a kierownictwo ZUS, aby ulgami były też objęte firmy, które rozpoczęły swoją działalność w latach 2016-2017. Projekt przewidywał min, że firmy przez pierwsze dwa lata działalności, będą płaciły składki preferencyjne, czyli od podstawy wymiaru stanowiącej 30% minimalnego wynagrodzenia, a w trzecim roku podstawa ta wynosiła by 60%. Jednakże z innym projektem wystąpiło Ministerstwo Rozwoju i wszystko wskazuje na to, że właśnie ta nowa propozycja będzie ostatecznie przyjęta. Zakłada ona, że nowe firmy będą całkowicie zwolnione ze składek ZUS w pierwszych 6 miesiącach działalności. I dopiero po tym czasie, przedsiębiorcy będą musieli przelewać składki do ZUS. Po upływie tego półrocznego okresu, przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z obowiązującej obecnie ulgi, czyli płacić składki w zmniejszonym wymiarze.

Nowy projekt wprowadza też pojęcie działalności nierejestrowanej. Gdy ktoś prowadzą działalność gospodarczą, a jego przychody nie osiągają 50% minimalnego wynagrodzenia, nie będzie on musiał wcale rejestrować działalności gospodarczej a więc i nie będzie musiał płacić składek ZUS. A więc gdyby przepisy te weszłyby w życie, swojej działalności nie musiały by rejestrować osoby, których przychody nie osiągają kwoty 1050 zł.

Nowe ustawy zawierające wspomniane zmiany, prawdopodobnie zaczną obowiązywać od marca 2018 roku.

Skomentuj artykuł