Ile będzie kosztować budżet podniesie kwoty wolnej od podatku?

1
220

Rząd chce od przyszłego roku podnieść kwotę wolną od podatku, dla osób zarabiających poniżej 11 000 zł rocznie. Jak łatwo się domyśleć, dla budżet Państwa będzie do dodatkowe obciążenie, gdyż wpłynie do niego mniej pieniędzy. Jak mówi v-ce premier Mateusz Morawiecki, rocznie koszty całej reformy to około 1 mld zł.

W wywiadzie dla Super Expresu Mateusz Morawiecki powiedział: „Zmiany dotyczące kwoty wolnej od podatku będą kosztowne dla budżetu już w zaproponowanym przez nas wariancie. Jeżeli parlament przyjmie tę propozycję, to koszty będzie oscylował w okolicy miliarda zł rocznie, może trochę mniej”

Przypomnijmy, że w planach jest całkowite zwolnienie z podatku tych, którzy rocznie zarabiają do 6 600 zł. Osoby zarabiające pomiędzy 6 600 zł a 11 000 zł, będą miały podniesioną kwotę wolną od podatku (będzie ona degresywna, czyli będzie spadała wraz ze zwiększającymi się dochodami od 6 600 zł do 3 091 zł). Osoby zarabiające pomiędzy 11 000 zł a 85 000 zł nie odczują żadnych zmian i kwota wolna dla nich będzie wynosiła 3 091 zł. Każdy, kto zarabia więcej niż 85 000 zł, a mniej niż 127 000 zł będzie musiał się liczyć z obniżeniem kwoty wolnej od podatku. Natomiast wszyscy ci, którzy zarabiają powyżej 127 000 zł rocznie, nie będą mogli korzystać z kwoty wolnej od podatku.

1 komentarz

  1. KeepCalmAndDoMath 5 grudnia, 2016 at 08:34

    Nie rozśmieszajcie mnnie z tymi kosztami.
    Rząd przegłosował minimalne wynagrodzenie na poziomie 2k brutto miesiecznie czyli 24k rocznie. Czyli podniesienie kwoty wolnej od podatku jest czysto wirtualne, bo nie bedzie takich ludzi, ktorych by ono dotyczylo.

    Za to tych, ktorym zabiora bedzie setki tysiecy (7k+ brutto).

    Ten miliard kosztow, to chyba pan Moriawiecki zaplaci koledze z krzak-firmy konsultingowej za g-wartą analizę wplywu podniesienia tejze kwoty na wzrost trawy na Saharze.

Skomentuj artykuł