Będzie nowy podatek od “śladu węglowego”?

0
474

Minister energii Krzysztof Tchórzewski chce wprowadzenia nowego podatku. Tym razem miałby to być podatek “od śladu węglowego”. Dotyczyłby on produktów importowanych. Według ministra, wiele krajów Unii Europejskiej importuje przeróżnego rodzaju towary z krajów, gdzie nie zwraca się uwagi na politykę klimatyczną. Są więc one bardziej konkurencyjne od produktów które powstały np w krajach Unii Europejskiej.

Jak powiedział Minister Tchórzewski: “Podatek z tytułu śladu węglowego powinien być nałożony na tych, którzy produkują z użyciem węgla, a nie ponoszą kosztów emisji”. Jak twierdzi Minister, wprowadzenie takich ceł mogłoby wymóc na producentach większe zainteresowanie ochroną środowiska, co miałoby pozytywny efekt dla całego Świata.

Jak łatwo się domyśleć, wprowadzenie takiego podatku z całą pewnością spowodowałoby podniesienie cen w sklepach. Albowiem producenci czy sprzedawcy chcieliby “podzielić” się dodatkowym kosztem z osobami które kupują produkt obłożony cłem. Na pewno więc dla konsumentów nie jest to najlepsza informacja.

Skomentuj artykuł

Więcej artykułów