Błędy biura rachunkowego – kto za nie odpowiada

1
204

Na księgowości nie każdy musi się znać. Tym bardziej, że przepisy związane z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, podatkami czy rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych ciągle się zmieniają i osobie która nie „siedzi” w temacie, często ciężko się nich połapać. W związku z tym, osoby prowadzące działalność gospodarczą, bardzo często decydują się na rozpoczęcie współpracy z biurem rachunkowym, które przejmie za nich obowiązki związane z księgowością.

Wiele osób uważa, że gdy odda sprawy księgowe w ręce fachowców, może już spać spokojnie, gdyż nie ponosi on odpowiedzialności za wszystkie błędy czy niedociągnięcia księgowe, jakie mogą wyniknąć w czasie prowadzenia firmy. Jest to jednak myślenie błędne. Zgodnie z art.26 Ordynacji podatkowej, czyli najważniejszej regulacji związanej z prawem podatkowym, za wszelkie zobowiązania podatkowe przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem. Jeżeli więc odpowiednie organy wykryją błędy w rachunkowości, będą one pociągać do odpowiedzialności podatnika. I nie mają tu znaczenia zapisy w umowach, jaką osoby prowadzące działalność podpisały z biurem rachunkowym.

Biznesmen w sytuacji pomyłki biura rachunkowego, na całe szczęście nie pozostaje bezsilny. Albowiem zgodnie z zapisem artykułu 471 Kodeksy Cywilnego, dłużnik jest zobowiązany do naprawienia wszelkich szkód, które wyniknęły w wyniku nienależytego wykonania swoich zobowiązań, lub też w wyniku ich niewykonania. W związku z tym, przedsiębiorca może od biura rachunkowego żądać odszkodowania, jeżeli ponosił jakieś konsekwencje, które wynikały z błędu lub niedopatrzenia. Jak łatwo się domyśleć, pomyłka musi wynikać tylko i wyłącznie z winy biura rachunkowego. Jeżeli błąd powstał przez to, że nie dostarczyliśmy na czas wszystkich dokumentów czy też jeżeli wprowadziliśmy pracowników biura w błąd, odpowiedzialność będzie spoczywać po naszej stronie.

Warto powiedzieć, że każde biuro rachunkowe jest zobowiązane do posiadania ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wynika to z Rozporządzenia Rady Ministra Finansów o obowiązkowym posiadaniu ubezpieczenia dla przedsiębiorców, którzy wykonują działalność związaną z prowadzeniem firm wykonujących prowadzenie ksiąg rachunkowych. W związku z tym, wszelkie odszkodowania jakie są płacone przedsiębiorcą, są pokrywane przez ubezpieczyciela.

Wybór biura rachunkowego, które będzie prowadziło naszą księgowość, powinien być dokonany z rozwagą i starannością. Nie powinniśmy patrzeć tylko i wyłącznie na niską cenę tego rodzaju usługi, gdyż często wraz z nią wiąże się niska jakość usług. W przypadku rozliczeń rachunkowych, lepiej jest zapłacić nieco więcej, ale w zamian za to mieć pewność, że dostaniemy za to wysokiej jakości obsługę, dzięki której nie będziemy narażeni na nieprzyjemności, wynikające z błędów czy niedopatrzeń ze strony firmy, której zaufaliśmy.

1 komentarz

  1. Olga 22 września, 2017 at 18:33 Odpowiedz

    Ja zanim podpisałam umowę z Tax Care dokładnie sprawdziłam jej warunki, sprawdziłam czy są ubezpieczeni, dopiero jak spełniali wszystkie moje oczekiwania podpisałam umową, dzięki temu nie ma zaskoczenia. Ja się czuję pewnie, że jak się błąd zdarzy to pokryje go ubezpieczenie biura rachunkowego. To są bardzo ważne rzeczy, na które się zwraca uwagę zanim się podpisze umowę.

Skomentuj artykuł