Czy bogaci powinni płacić wyższe podatki

0
429

W polskim systemie podatkowym, obowiązują dwa progi podatkowe. W praktyce oznacza to, że każdy kto zarobi w ciągu danego roku podatkowego mniej niż 85 528, zapłaci 18% podatku, natomiast zarobki powyżej tej kwoty są obłożone podatkiem w wysokości 32%. Jednakże coraz więcej osób mówi, że w obliczu obecnych trudnych pod względem finansowym czasów, powinno się wprowadzić jeszcze jedną stawkę podatkową. Miała by ona wynosić 40 lub 50%, a płacić mieli by ją miały osoby najlepiej zarabiające. Oznaczało by to, że osoby te pomagałyby „załatać” dziurę budżetową.

Czy jest to dobre rozwiązanie? Ekonomiści mają na ten temat podzielone zdanie. Jedni twierdzą, że jest to sprawiedliwe, gdyż bogate osoby i tak mają do swojej dyspozycji więcej pieniędzy. Ale z drugiej strony, nie zachęca to biznesmenów do rozbudowania swoich firm, czy też do tworzenia nowych. Albowiem wiedzą oni, że od uzyskanych dodatkowych zysków, będą musieli zapłacić bardzo wysokie kwoty podatków. Ponadto, kwota która zostanie przelana do Urzędu Skarbowego, mogłaby być zainwestowana, dzięki czemu mogły by powstać nowe miejsca pracy, więc do Urzędu Skarbowego i tak trafiłoby więcej pieniędzy.

Z całą pewnością wysoka stawka podatkowa dla najbogatszych, powoduje, że starają się oni za wszelką cenę ukryć swoje dochody. Zakładają więc firmy w „rajach podatkowych”, w których stawki podatkowe są minimalne. Często transferują też pieniądze do innych krajów lub też w innych krajach rozpoczynają swoje inwestycje. A więc znowu do budżetu państwa wpływy są pomniejszone.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o wysoką stawkę podatkową dla najbogatszych. Dlatego też, różnie ta sytuacja kształtuje się w poszczególnych krajach, a co ciekawsze, progi podatkowe często się zmieniają, w zależności od partii politycznej, która w danym kraju akurat rządzi.

Skomentuj artykuł