Co to jest leasing samochodu?
Pojęcie leasingu jest coraz popularniejsze w świadomości Polaków. Głównie dlatego, że większa liczba kierowców decyduje się na tego typu rozwiązanie. A czym tak właściwie jest leasing samochodu i co warto o nim wiedzieć? Przeczytaj nasz artykuł!
Wygodną metodą posiadania pojazdu, inną niż jego zakup na własność, jest właśnie wspomniany leasing. Daje on możliwość jazdy fabrycznie nowym pojazdem, którego obsługą serwisową zajmują się profesjonaliści w salonie dealerskim – i to bez konieczności jednorazowej zapłaty kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych.
Leasing samochodowy. Najważniejsze informacje
Leasing jest metodą korzystania z samochodu, łączącą w sobie elementy wynajmu oraz kredytu. Mówiąc prościej, na podstawie podpisanej umowy kierowca ma możliwość użytkowania pojazdu przez określony czas. W zamian za to jest obowiązany płacić leasingodawcy comiesięczne raty. Auto, z którego korzysta leasingobiorca, nie jest jego własnością – po zakończeniu umowy użytkowany pojazd można zwrócić lub dokonać jego wykupienia na własność.
Wysokość comiesięcznej raty za leasingowany samochód jest zależna od kilku różnych czynników. Są to przede wszystkim rodzaj i wartość auta, czas trwania umowy, wysokość opłaty wstępnej, wysokość wykupu oraz możliwość odliczenia kosztów. Te wszystkie składowe mają decydujący wpływ na wysokość raty leasingu.
Można wyróżnić trzy główne rodzaje umowy leasingowej. Pierwszym z nich jest leasing z wykupem. Po zakończeniu umowy leasingobiorca ma możliwość oddania samochodu lub jego wykupienia za określoną kwotę. Drugim rodzajem są leasingi bez wykupu. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu umowy są w założeniach podobne do wynajmu długoterminowego. I wreszcie trzeci rodzaj: leasing konsumencki. Jest on, w odróżnieniu od pozostałych, przeznaczony dla osób nieposiadających własnej działalności gospodarczej.
Dla kogo przeznaczony jest leasing samochodu?
Wśród osób, które mogą skorzystać z oferty leasingu pojazdu, należy wyróżnić dwie grupy: przedsiębiorcy oraz osoby prywatne. Dla obu z tych grup oferta wygląda nieco inaczej. Najczęściej osoby prowadzące własną działalność gospodarczą mogą podpisać umowę leasingu na okres maksymalnie 5 lat. Mają również możliwość wyboru wysokości wpłaty własnej: 0, 5 lub 10 procent. Podobnie wygląda oferta leasingu konsumenckiego przeznaczonego dla osób prywatnych. Jest on łatwiejszy w dostępie niż kredyt bankowy, a ponadto nie jest wymagane dokonanie opłaty wstępnej.
Na wysokość rat leasingowych mają wpływ opłata wstępna, wartość samochodu, czas trwania umowy oraz wysokość wykupu. Dla lepszego zobrazowania kalkulacji posłużmy się prostym przykładem:
Wartość samochodu: 400 000 złotych
Czas trwania umowy: 48 miesięcy
Wpłata własna: 5%
Wykup końcowy: 5%
W przypadku umowy leasingu opartej na tych danych wysokość raty miesięcznej będzie wynosić 8482,78 złotych. Natomiast suma opłat poniesiona przez leasingobiorcę w czasie trwania umowy to 438 690,75 złotych.
Do zawarcia ważnej umowy leasingu konieczne będzie spełnienie kilku formalności. W przypadku osób prywatnych wystarczy jedynie ksero dowodu osobistego wnioskodawcy. Natomiast przedsiębiorcy muszą okazać wpis do ewidencji działalności gospodarczej, umowę spółki (jeżeli wnioskodawcą jest spółka cywilna), zaświadczenie o numerze REGON oraz NIP, a także ksero dokumentów tożsamości.
Dlaczego AC w przypadku leasingu jest tak ważne?
W zależności od umowy, ubezpieczenie Autocasco może okazać się świadczeniem obowiązkowym. Jest to bardzo istotne podczas leasingu samochodu, gdyż dzięki niemu w wyniku uszkodzenia, zniszczenia lub straty objętego umową auta, żadna ze stron nie jest stratna. Na przykład w przypadku kradzieży, leasingobiorca mógłby zostać zobowiązany do opłacenia wszystkich rat pozostałych w ramach umowy. Bez znaczenia pozostanie wtedy fakt kradzieży przedmiotu leasingu.
Ubezpieczenie Autocasco obejmuje ochroną pojazd przed skutkami uszkodzenia podczas kolizji lub wypadku, działania sił przyrody, a także na wypadek kradzieży. Stanowi kompleksową ochronę i warto skorzystać z jego możliwości. W LINK4 masz możliwość zakupienia te polisy wraz z obowiązkowym OC.
Leasing samochodu – podsumowanie
Decydując się na podpisanie umowy leasingowej, warto dobrze przekalkulować wszystkie koszty i zapoznać się z ofertami różnych dealerów. Dzięki temu będziesz miał pewność, że podjęty przez Ciebie leasing był dobrą i przemyślaną decyzją. A jeżeli zastanawiasz się nad leasingiem samochodu, zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń dostępną na stronie internetowej www.link4.pl.
Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl i https://kalkulatory.link4.pl/moto/.
Artykuł powstał we współpracy z LINK4.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.