Co to optymalizacja podatkowa?

0
164

Nikt z nas nie lubi płacić podatków. Dlatego staramy się robić wszystko, by do Urzędu Skarbowego przelewać jak najmniej pieniędzy. W związku z tym, coraz więcej osób, zwłaszcza prowadzących działalność gospodarczą, zaczyna się interesować jak w legalny sposób unikać podatków. Powstało nawet specjalne określenie – optymalizacja podatkowa – które określa czynności, które podatnik może robić, by płacić mniejszy podatek. I chociaż nie ma jednoznacznej definicji optymalizacji podatkowej, to jednak w coraz większej ilości firm znajduje zastosowanie.

Czym więc jest optymalizacja podatkowa? Najprościej mówiąc, jest to szereg działań w firmie, co ważne zgodnych z prawem, które mają zminimalizować wysokość podatku w firmie, bądź też całkowite uniknięcie ich płacenia. Cały proces polega na odpowiednim planowaniu, a także wdrożeniu takich działań, które z punktu widzenia podatków są dla przedsiębiorstwa najkorzystniejsze. Jednakże należy pamiętać, że wszystkie te działania muszą być zgodne z obowiązującym prawem.

Co więc mogą robić firmy w ramach optymalizacji podatkowej? Możliwości jest wiele. Można prowadzić firmę w formie spółki osobowej a nie kapitałowej, i w ten sposób unikniemy podwójnego opodatkowania. Możemy tworzyć podatkowe grupy kapitałowe, zagraniczne spółki holdingowe, możemy działać w specjalnych strefach ekonomicznych, stworzyć spółkę europejską itp. Jeżeli chodzi o podatek dochodowy, to możemy łączyć przychody z różnych źródeł, możemy wybierać najkorzystniejszą formę opodatkowania, czy też możemy stosować uproszczone zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli chodzi o podatek VAT, możemy korzystać ze zwolnienia z tego podatku, z obniżenie podatku należnego, czy też możemy płacić VAT kwartalnie.

A co obejmuje optymalizacja podatkowa? Przede wszystkim planowanie podatkowe. Jest to szereg czynności które mają zminimalizować nasze podatki. Oczywiście przedsiębiorca nie zawsze sam wie najlepiej co zrobić, aby w odpowiedni sposób planować czynności, które mają zmniejszyć obciążenia podatkowe. Dlatego warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy doskonale znają prawo podatkowe i którzy zaproponują nam najkorzystniejszy plan. I chociaż nie są to usługi darmowe, to jednak zyski jakie możemy w ten sposób osiągnąć, są zwykle dużo wyższe. Następnie plan musimy wdrożyć w życie, czyli musimy trzymać się założeń, które pozwolą nam na mniejsze przelewy dla fiskusa.

Jak mówi popularne powiedzenie, wszystko co nie jest zabronione, jest dozwolone. I Właśnie tak musimy działać, gdy chcemy płacić mniejsze podatki lub nie chcemy płacić ich wcale. I właśnie dla takich osób jest optymalizacja podatkowa, która w legalny sposób pozwala na zmniejszenie kwoty przesyłanej do Urzędu Skarbowego.

Skomentuj artykuł