Co z papierowymi paragonami?

0
167

Od 1 stycznie 2018 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która wprowadza wymóg wymiany obecnych kas fiskalnych, na urządzenia nowszej generacji. Nowe kasy, będą pracowały w trybie on-line i będą w sposób automatyczny wysyłać informacje o wszystkich zawartych transakcjach na specjalny serwer Ministerstwa Finansów. A więc mówiąc inaczej, nowe kasy będą wysyłać w czasie rzeczywistym wszystkie paragony w formie elektronicznej. Czy oznacza to, że nie będziemy już otrzymywać papierowych paragonów? Okazuje się, że nie. W dalszym ciągu za wszelkiego rodzaju płatności dokonane w sklepach czy też w punktach usługowych, będziemy dostawać tradycyjny paragon. Nowe kasy on-line będą bowiem służyć do raportowania w formie elektronicznej, ale tylko i wyłącznie do Ministerstwa. Wszelkie nowe kasy, które będą miały możliwość wysyłania paragonów elektronicznych, będą także drukować papierowe paragony,

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, wymiana kas starych na nowe, nie odbędzie się w sposób jednorazowy. Będzie ona stopniowa i potrwa do 2023 roku. Jak to będzie wyglądało? Od roku 2019 nie będą wprowadzane do użytku kasy, które nie potrafią pracować w trybie on-line. Ale w dalszym ciągu stare będą mogły być używane. Do końca 2022 roku, będzie można kupić kasy, które zapisują dane w formie elektronicznej, ale nie pracują w trybie on-line. Natomiast od roku 2023, będzie można kupować tylko i wyłącznie kasy, które pracują w trybie on-line.

Jednakże mamy tu kilka wyjątków. Otóż kilka branż będzie musiało wymienić kasy wcześniej. I tak od 1 stycznie 2019 roku, będą musiały się w nią zaopatrzyć stacje benzynowe, a także firmy, które świadczą usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne. Od 1 lipca 209 roku, takie kasy będą musiały mieć firmy, które świadczą usługi budowalne i gastronomiczne. A od 1 stycznia 2020 roku, firmy, które świadczą usługi kosmetyczne, fryzjerskie i kosmetologiczne, a także firmy świadczące usługi fitness.

Aby ułatwić zwłaszcza mniejszym firmom zakup nowoczesnej kasy, będzie można skorzystać z dofinansowania w wysokości 90% ceny zakupu, ale nie więcej niż 1000 zł. Na taką pomoc będą mogli jednak liczyć tylko ci, którzy zdecydują się na zakup kasy działającej w systemie on-line.

Skomentuj artykuł