Co zrobić, kiedy dłużnik nie chce zapłacić należności?

0
310

Niestety coraz częściej zdarzają się sytuacje, kiedy kontrahent nie płaci faktur w terminie. Co więcej – uporczywie uchyla się od uregulowania należności. Tymczasem ty – jako przedsiębiorca, ale także osoba fizyczna – nie możesz sobie pozwolić na utratę płynności finansowej. Kolejne rozmowy nic nie wnoszą i frustrujesz się coraz bardziej? Jest rozwiązanie pod postacią sprzedaży wierzytelności. Opowiemy o tym w naszym artykule.

Kupno długów – na czym to polega?

Na czym polega kupno długów? podstawie umowy cesji wierzytelności prawa do wierzytelności zostają przeniesione na inny podmiot. Następuje zatem zmiana wierzyciela. Skupowanie wierzytelności powoduje, że nabywca długu otrzymuje również wszelkie prawa, czyli nie tylko prawo do egzekwowania danej wierzytelność, ale też roszczenie o zaległe odsetki (art. 509 §2 kc).

W praktyce po prostu odsprzedajesz dług, niezwłocznie otrzymujesz pieniądze (kwota ustalana jest indywidualnie po analizie sprawy) i odzyskujesz płynność finansową. Z kolei nabywca rozpoczyna proces egzekwowania danej wierzytelności, ale to nie jest już twoim problemem.

Skup długów – czy warto skorzystać z tej możliwości?

Samodzielne próby egzekwowania długów najczęściej są zupełnie nieskuteczne. Oczywiście można przekazać sprawę profesjonalnej firmie windykacyjnej. Trzeba jednak pamiętać, że odzyskanie pieniędzy (mimo iż skuteczne i efektywne) to proces, który może potrwać. Niekiedy konieczne są negocjacje i dokonanie ustaleń w sprawie spłaty należności w ratach. Tymczasem odsprzedając dług nie musisz czekać. Od razu odzyskujesz płynność finansową i nie ponosisz kosztów związanych z dochodzeniem roszczeń, co bardzo często kończy się przed sądem.

Jak odbywa się skupowanie wierzytelności?

Aby sprzedać dług, musisz zgłosić się do firmy która prowadzi skup wierzytelności. Na początek wystarczy kontakt telefoniczny. Podczas rozmowy dowiesz się, jakie dokumenty będą potrzebne do przeprowadzenia całego procesu. Następnie Dział Ryzyka Inwestycyjnego dokona skrupulatnej analizy dokumentów. Jednocześnie oceną należności zajmują się specjaliści Działu Windykacji.

Wydaje się to skomplikowanym procesem, jednak w rzeczywistości analiza trwa 24 godziny, po których otrzymasz decyzję. Co istotne – nic cię to nie kosztuje, ponieważ wycena długu jest bezpłatna. Po weryfikacji niezwłocznie otrzymasz przelew na swoje konto bankowe.

Podsumowując; sprzedaż wierzytelności to bardzo dobry i skuteczny sposób, aby odzyskać swoje pieniądze. Samodzielne odzyskanie długu najczęściej jest po prostu niemożliwe, a podejmowanie kroków prawnych kosztowne. Tymczasem firma windykacja dysponuje kadrą specjalistów w zakresie windykacji należności, a także może odkupić długi.

Skomentuj artykuł