Co zrobić po sprowadzeniu samochodu z Niemiec – rejestracja, akcyza
Samochód chce mieć większość z nas. W związku z tym, na naszych drogach jeździ ich coraz więcej. Kupujemy auta nowe i używane, z salonów czy od osób prywatnych. Dużą popularnością cieszy się także kupowanie samochodów w innych krajach. Królują tutaj Niemcy i to właśnie z tego kraju “ściągamy” najwięcej pojazdów. Ale czy każdy wie, co powinniśmy zrobić, gdy kupimy sobie samochód w Niemczech? Postaramy się to wyjaśnić.
Pierwszym etapem związanym z kupnem samochodu w Niemczech, jest jego znalezienie. Możemy posłużyć się Internetem, w którym znajduje się mnóstwo ogłoszeń od osób, które chcą samochody sprzedać. Jeżeli mamy już pewność, że znaleźliśmy pojazd o jaki nam chodzi, możemy zająć się organizowaniem jego transportu. Oczywiście jeśli możemy nim przyjechać – nie ma problemu, po prostu wsiadamy i przyjeżdżamy do domu. Ale często w Niemczech kupujemy samochody, które nie nadają się od razu do jazdy. Są one po prostu o wiele tańsze. W takim wypadku potrzebujemy lawety, aby samochód ściągnąć do warsztatu – w Polsce lub na miejscu. I tutaj znowu z pomocą przychodzi nam Internet. Wpisujemy do wyszukiwarki np. frazę laweta z Hanoweru – jeżeli kupiliśmy pojazd w tym mieście. Jeżeli w innym – zmieniamy tylko nazwę miasta.
Gdy sprowadziliśmy już pojazd do Polski, czeka nas trochę formalności. Przede wszystkim musimy pamiętać, że mamy 30 dni aby go zarejestrować. W związku z tym musimy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w starostwie powiatowym. Musimy dołączyć do niego dowód zakupu lub fakturę, a także zapłacenie podatku akcyzowego. Aby zapłacić akcyzę musimy udać się do Urzędu Celnego. Wysokość akcyzy zależy od pojemności silnika. Dla silników o pojemności do 2000 centymetrów sześciennych płacimy 3.1% wartości rynkowej samochodu. Jeżeli jest ona większa – 18.6% wartości rynkowej samochodu. Nie ma co zaniżać wartości pojazdu. Jeżeli cena za jaką go kupiliśmy wzbudzi podejrzenie celników, zostaniemy poroszeni o dokonanie wyceny przez biegłego i jeśli zadeklarowana kwota będzie o 33% niższa niż wynosi wartość pojazdu, za wycenę będziemy płacić sami.
Gdy zarejestrujemy już nasz pojazd, możemy całkiem legalnie jeździć nim po naszych drogach. Czy kupno samochodu w Niemczech i ich sprowadzanie go Polski nam się opłaci? Trzeba wszystko policzyć i jeśli okaże się, że nam się to opłaci, to czemu nie.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.