Coraz więcej Polaków rozlicza się przez Internet

0
181

Jak pokazuje raport KPMG „Roczne zeznania podatkowe Polaków PIT 2016, około 12 mln Polaków rozliczy się z Urzędem Skarbowym za pośrednictwem sieci internetowej. Jest to o milion więcej, niż rok temu i prawie połowa osób, która musi przesłać do US swój PIT.

Z czego wynika ten wzrost? Na pewno więcej osób korzysta obecnie z sieci internetowej, gdyż medium to staje się coraz bardziej dostępne. Ponadto, Ministerstwo Finansów dało możliwość złożenia prośby o rozliczenie bezpośrednio przez Urząd Skarbowy. PIT-WZ. 43 % rozliczających się, złoży swój PIT w Urzędzie Skarbowym bezpośrednio, a 7% prześle go za pośrednictwem Poczty.

Jak pokazują wyniki badań ponad 60% rozliczających się mówi, że wypełnienie zeznania zajmuje im około 30 min i że jest to zadanie stosunkowo łatwe i mało stresujące. Jednakże pomimo to, aż 47% osób zleca wykonanie rozliczenia innym, najczęściej jakiegoś członka rodziny lub znajomych.

Można się spodziewać, że w najbliższych latach ilość osób rozliczających się z Urzędem Skarbowym będzie ciągle wzrastać. Albowiem rozliczać się zaczną osoby, które na Internecie się niejako wychowały i bardzo często z niego korzystają. Ponadto prawdopodobnie sam Urząd Skarbowy i Ministerstwo Finansów będą „promować” ten sposób rozliczania się więc coraz więcej podatników będzie się na niego decydowało. Ponadto mamy do dyspozycji coraz więcej programów komputerowych, za pośrednictwem których można wypełnić swój PIT. Na pewno też w kolejnych latach więcej ludzi będzie zlecało wykonanie rozliczenia z podatków przez Urząd Skarbowy, gdyż w tym roku taką możliwość mieliśmy po raz pierwszy i nie wszyscy o tym wiedzieli.

Skomentuj artykuł