Czy czekają nas zmiany w podatkach?

0
249

Minister Finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński w wywiadzie dla Programu 1 Polskiego radia zapowiedział zmiany w systemie podatkowym jaki obowiązuje w naszym kraju. Zmiany mają iść w kierunku podatków bardziej sprawiedliwych i przyjaznych dla innych.

Już od kilku tygodni media informują nas że Rząd pracuje nad nowym programem gospodarczym, który ma zacząć obowiązywać po zakończeniu walki z koronawirusem. Polski Nowy Ład ma zawierać wiele elementów, w tym także zmiany podatkowe. Jak w czasie wywiadu powiedział Minister Kościński, strategia zmian nie będzie polegała na podnoszeniu podatków. Rząd chce by konsumenci mieli jak najwięcej pieniędzy w kieszeniach i by mogli je wydać.

W Polsce mamy tak ustawiony system, że procentowo ci, co mniej zarabiają, płacą więcej podatków niż ci bogatsi. Tutaj będzie taki troszeczkę reset” – zapowiedział. Chodzi o to, jak mówił, by mniej zarabiający „płacili mniej podatku procentowo, a ci, co więcej zarabiają, to będą procentowo więcej płacić” – wskazał (warto dodać, że dziś obowiązują w Polsce dwie stawki podatku dochodowego 17 proc. i 32 proc. – wyższa dotyczy dochodów ponad określoną kwotę).

Już od kilku tygodni w mediach toczy się dyskusja na temat nowego programu. I chociaż nie jest on jeszcze znany, to mówi się min o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku (do 30 000 zł) czy  o emeryturach bez podatku. Każdy kto chociaż trochę orientuje się w finansach zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno wyższa kwota wolna od podatku jak i emerytury bez podatków to dla budżetu państwa spore obciążenie. W związku tym powiększoną „dziurę budżetową” w jakiś sposób trzeba będzie załatać. A najłatwiej można to zrobić podnosząc podatki. W związku z tym nie wiadomo jak interpretować słowa Ministra Finansów, który mówi że podwyższanie podatków nie jest przewidywane. Musimy więc poczekać na ogłoszenie nowego programu, a wtedy przekonamy się, co miał on na myśli.

Skomentuj artykuł