Czy emeryt musi rozliczać się z podatków?

0
186

Od 1 października 2017 roku obowiązują nas nowe przepisy związane z przejściem na emeryturę. Obecnie kobiety mogą kończyć swoją aktywność zawodową gdy ukończą 60 lat, a mężczyźni gdy ukończą 65 lat. Z tego prawa skorzystało do tej pory ponad 400 tyś osób, głownie kobiet. Jednakże emerytury jakie większość z nas otrzymuje niejako zmusza nas do podjęcia dodatkowej pracy zawodowej. Zwykle jest to praca na niepełny etat, dzięki której emeryci mają dodatkowe środki na życie. Ale jak wiemy, z każdego dochodu powinniśmy się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Czy emeryci także muszą to robić?

Jeżeli emeryt nie pracuje czy też nie prowadzi działalności gospodarczej, nie musi rozliczać się z Urzędem Skarbowym czyli nie musi wypełniać rocznego PIT-u. Ale może to zrobić. Wszelkie informacje związane z uzyskanym dochodem, emeryt może uzyskać z druku PIT-40A/11A, który ZUS i KRUS przesłał do końca lutego. Dokument ten służy jako podstawa do wypełnienia PIT-36 lub PIT 37. Warto je wypełnić, gdyż czasami można otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Ponadto, gdy emeryt samodzielnie wypełnia PIT, może przekazać 1% podatku na wybraną organizację pożytku społecznego.

Jeżeli jednak emeryt w 2017 roku oprócz pobierania emerytury uzyskiwał dochody z tytułu pracy, musi wypełnić formularz PIT. Będzie to formularz PIT-36 lub PIT-37. Muszą w nim być uwzględnione zarówno dochody z tytułu emerytury jak i z tytułu pracy lub z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście i w tym przypadku, emeryt ma prawo wskazać na jaką organizację pożytku publicznego ma być przeznaczony 1% jego podatku.

Skomentuj artykuł

Więcej artykułów