Czy korzystanie z usług firm pożyczkowych jest bezpieczne?

0
175

Rodzimy sektor takich rozwiązań, jak pożyczki krótkoterminowe oraz inne warianty pożyczek pozabankowych już od dłuższego czasu znajduje się na etapie niezwykle dynamicznego rozwoju.

Różnego rodzaju dostępne dane szacunkowe mówią o tym, że rozwój ten następuje w tempie mniej więcej 20 procent w skali każdego kolejnego roku, co jest rzecz jasną rezultatem nieosiągalnym na przykład dla wciąż pogrążającej się w stagnacji branży bankowej.

Jednak pomimo coraz wyższych pułapów rozwoju, notowanych przez rodzimy sektor pożyczek pozabankowych, oraz pomimo coraz atrakcyjniejszej oferty firm pożyczkowych, nadal można wyodrębnić sporą grupę klientów, wśród której takie rozwiązania, jak szeroko rozumiane pożyczki krótkoterminowe budzą daleko idące obawy.

Oczywiście, tego rodzaju podejście stanowi proste następstwo wciąż dużej liczby różnego rodzaju mitów oraz stereotypów, które pokutują wokół sektora pożyczkowego.

Polski sektor pożyczkowy: mity i przekłamania

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat współczesnych pożyczek pozabankowych? Potencjalni klienci, którzy są wstępnie zainteresowani ofertą danej firmy pożyczkowej, często zadają pytanie o bezpieczeństwo korzystania z usług tego rodzaju podmiotów. Często można się też spotkać z przywoływaniem spraw różnego rodzaju afer, takich jak na przykład afera Amber Gold.

Warto więc tutaj przypomnieć o istnieniu niezwykle istotnego rozróżnienia prawo-formalnego, a mianowicie rozróżnienia pomiędzy firmą pożyczkową a parabankiem. Zgodnie z obecnie obowiązującymi w naszym kraju przepisami, firmą pożyczkową jest jedynie podmiot działający zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim oraz widniejący w Krajowym Spisie Firm Pożyczkowych a także podlegający regularnej kontroli ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. W praktyce więc, pod względem samej kontroli sposobu działania polskie prawo przykłada do sektora firm pożyczkowych nie mniejszą uwagę, niż na przykład do sektora bankowego.

Z kolei tak zwane parabanki to instytucje, które, na skutek obchodzenia przepisów Ustawy o Kredycie Konsumenckim, również mogą świadczyć usługi w zakresie pożyczek, nie posiadając przy tym jednak formalnego statusu firm pożyczkowych. Oczywiście, korzystanie z usług parabanków nie jest rozwiązaniem wskazanym, ponieważ podmioty tego rodzaju znajdują się de facto poza obszarem jakiejkolwiek kontroli ze strony organów państwa.

Jak sprawdzić, czy dany podmiot jest firmą pożyczkową czy raczej parabankiem? To proste. Wystarczy sprawdzić, czy ów podmiot figuruje w Krajowym Rejestrze Firm Pożyczkowych.

Czy korzystanie z usług firm pożyczkowych jest bezpieczne?

Jak wspominano powyżej, firmy pożyczkowe muszą dostosować swoją działalność do przepisów zawartych w Ustawie o Kredycie Konsumenckim a oprócz tego podlegają także daleko idącej bieżącej kontroli. Z tego powodu, korzystanie z usług tego rodzaju podmiotów jest całkowicie bezpieczne. Jedynym zagrożeniem może być tutaj pomylenie firmy pożyczkowej z parabankiem, ale tego można łatwo uniknąć dzięki sposobowi opisanemu powyżej.

Więcej informacji

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pożyczkach krótkoterminowych, wejdź na stronę Centrum Pożyczek 24h gdzie dostępna jest porównywarka ofert chwilówek – dzięki temu będziesz mógł dokonać o wiele korzystniejszego wyboru.

Skomentuj artykuł