Czy koszty holowania możemy wliczyć w koszty prowadzenia firmy?

0
360

Wyobraź sobie, że masz własną firmę i wracasz ze służbowego wyjazdu do Niemiec. W okolicy Berlina nagle psuje ci się samochód i musisz go zawieźć do warsztatu samochodowego aby go naprawić. Wpisujesz do wyszukiwarki internetowej hasło laweta Berlin Polska. Znajdujesz firmę która świadczy takie usługi, czekasz na samochód, który jest następnie odholowany do warsztatu i otrzymujesz rachunek za usługę i od razu zastanawiasz się, czy jest to koszt, który możesz wliczyć w koszty działania twojej firmy.

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w księgowości, koszty holowania naszego samochodu możemy “wrzucić” w koszty jej prowadzenia. Albowiem zgodnie z zasadami znajdującymi się w ustawie o Podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 art 22 ust 1 za koszt uzyskania przychodów uznawane są wszelkie koszty które zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Według tej ustawy, za koszty przychodów nie możemy uznać strat, jakie powstały na skutek utraty lub likwidacji samochodów czy też kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli nie były one objęte dobrowolnymi ubezpieczeniami. Jednakże koszt związany z holowaniem pojazdów, nie jest stratą związaną z ich likwidacją, ani też wydatkiem na ich naprawę. W związku z tym, możemy go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Na pewno jest to dobra wiadomość dla tych, którzy z takiej usługi korzystali. Ale nikt nie lubi traci pieniędzy, nawet jeśli jeśli możemy je póź niej wliczyć w koszty naszej działalności. Dlatego warto mieć w swoim telefonie zapisany numer firmy, która oferuje nam holowanie naszych pojazdów. Zanim znajdziemy tę najlepszą, porównajmy kilka pod względem ceny, szybkości z jaką samochód do holowania może do nas dotrzeć itp. W przypadku gdy nie znamy dobrze języków obcych a dużo podróżujemy po innych krajach, warto poszukać polskiej firmy, która oferuje holowanie samochodów w Niemczech, Holandii czy w innych krajach. Nie zajmuje to dużo czasu, a pomaga zaoszczędzić nerwów, czasu a i nasz portfel nie będzie cieńszy od niespodziewanych wydatków.

Skomentuj artykuł