Czy musimy płacić podatek za wypełnianie płatnych ankiet?

0
1477

Nie każdy z nas jest zadowolony ze swoich dochodów. Dlatego dosyć często szukamy dodatkowych zarobków, które zasilą nasz domowy budżet. Dzięki Internetowi, takie dodatkowe zajęcia możemy wykonywać bez wychodzenia z domu. Tym bardziej, że ofert dodatkowego zarobku przez Internet jest bardzo dużo. Jednym z najpopularniejszym sposobem na dodatkowe zarobki jest wypełnianie ankiet. Bardzo wiele firm, z różnych względów chciałoby poznać preferencje swoich klientów czy opinie na temat swoich produktów. Za pośrednictwem specjalnych portali, zlecają więc wykonanie ankiet, za które na różny sposób płacą tym, którzy je wykonują. Jednakże jak doskonale wiemy, uzyskanie dochodu powoduje konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Czy podobnie wygląda sytuacja, gdy zajęciem, za które otrzymujemy pieniądze są zlecenia otrzymywane przez portale oferujące płatne ankiety?

Na początku wyjaśnijmy, że portale oferujące ankiety dzielą się na dwa rodzaje. Pierwsze, oferują je na podstawie konkursu. A więc aby otrzymać wypłatę (nagrodę w konkursie), musimy odpowiedzieć na pytanie konkursowe. W związku z tym, za tak uzyskane dochody nie musimy płacić podatku do Urzędu Skarbowego. Albowiem to na organizatorze konkursu, w tym przypadku portalu, który oferuje ankiety płatne, ciąży obowiązek zapłacenia podatku. Trzeba od razu powiedzieć, że jest to dla wykonujących ankiety znakomite rozwiązanie, gdyż po otrzymaniu nagrody (wypłaty) nie musimy już myśleć o podatkach. Drugie portale nie funkcjonują na zasadzie konkursu. W związku z tym, za uzyskane z wypełniania ankiet dochody musimy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, wypełniając odpowiednią rubrykę w naszym zeznaniu podatkowym. Jeżeli tego nie zrobimy, a skarbówka dowie się o naszych dochodach z wypełniania ankiet, możemy dostać karę.

Można więc powiedzieć, że najlepiej jest wypełniać ankiety z tych serwisów, które oferują konkursy z nagrodami. Ale jak dowiedzieć się, które działają na takich właśnie zasadach? Otóż zazwyczaj informują one o tym swoich klientów. A jeśli takiej informacji nie możemy znaleźć, możemy zawsze skontaktować się z portalem i uzyskać odpowiedź na nasze pytanie.Płatne ankiety mogą być dla nas idealnym źródłem dodatkowych pieniędzy. Pamiętajmy tylko o tym, by sprawdzić czy nie musimy z tych dochodów rozliczać się w Urzędzie Skarbowym.

Skomentuj artykuł