Czy podatek Belki zostanie zlikwidowany?

0
473

Posłowi ugrupowania Kukiz’15, chcą złożyć w Sejmie projekt ustawy dotyczącej likwidacji podatku od dochodów kapitałowych, czyli tzw. „podatku Belki”. Jak twierdzą posłowie Kukiz’15 dzięki temu Polacy będą mieli więcej oszczędności.

Przypomnijmy, że podatek od zysków kapitałowych został wprowadzony w roku 2002, gdy premierem polskiego rządu był Leszek Miller. Wynosił on 20% od uzyskanych zysków z lokat i depozytów bankowych, a dwa lata później został on rozszerzony na zyski uzyskiwane z inwestycje giełdowe. Równocześnie obniżono wysokość podatku do 19%.

Skąd wziął się taki pomysł? Otóż jak powiedział poseł Kukiz’15 Stanisław Tyszka: „Polska ma jeden z najniższych poziomów oszczędności w Europie. To wynika ze wszystkich badań Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Narodowego Banku Polskiego. Jest to stopa oszczędności poniżej 20%”. Dodał też, że 15 mln Polaków nie ma żadnych oszczędności.

Marszałek Tyszka zauważył też, że wpływy z tego podatku i tak są niskie, gdyż rekordowo niskie jest oprocentowanie lokat.

Skomentuj artykuł