Czy przedsiębiorca może zmienić formę opodatkowania

0
257

Rozpoczynając działalność gospodarczą, musimy zdecydować się w jaki sposób będziemy rozliczać się z Urzędem Skarbowym. Przedsiębiorca ma kilka możliwości pod tym względem – rozliczanie na zasadach ogólnych, z wykorzystaniem podatku liniowego, ryczałtu ewidencjowanego czy na podstawie karty podatkowej.  Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by po jakimś czasie podatnik zmienił formę rozliczania się ze “Skarbówką”.

Czy można zmienić formę opodatkowania w dowolnym momencie? Niestety nie. Po pierwsze może to zrobić tylko raz w ciągu roku a ponadto musi się trzymać określonych w odpowiednich rozporządzeniach terminów.

Jeżeli przedsiębiorca rozlicza się na podstawie karty podatkowej, ale chciałby przejść na inny sposób, może to zrobić do 20 stycznia następnego roku kalendarzowego. Ta sama data obowiązuje, jeżeli rozliczamy się w inny sposób, a chcemy przejść na kartę podatkową.

Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku innych form rozliczania się z US. Jeżeli podatnik wybrał inną formę niż karta podatkowa, zmiany można dokonać do 20 dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym osiągnął on pierwszy przychód.

Jeżeli chcemy zmienić formę opodatkowania, musi wypełnić formularz CEIDG-1. Możemy to zrobić przez Internet lub też odpowiedni formularz złożyć osobiście w Urzędzie Skarbowym albo też przesłać Pocztą. Jeżeli przedsiębiorca wybiera jako sposób rozliczenia kartę podatkową, musi także złożyć PIT 16.

Czasami warto przeanalizować czy zmiana formy rozliczenia nie będzie dla nas korzystna. Możemy bowiem dzięki niej odprowadzać do Urzędu Skarbowego niższe podatki, a co się z tym wiąże, będziemy mieli do dyspozycji więcej pieniędzy na inwestycje czy własne wydatki.

Artykuł powstał przy współpracy z https://carted.pl/

Skomentuj artykuł