Czy warto zakładać konto oszczędnościowe?

0
187

O tym że warto oszczędzać przekonuje się coraz więcej naszych rodaków. Nawołują do tego praktycznie wszyscy finansowi eksperci, odnosząc się do oszczędzania na emeryturę, czy też “na czarną godzinę”. Niestety nie wszyscy wiedzą jak oszczędzać, czyli jakich instrumentów finansowych używać, by pomnażać nasze oszczędności. Najczęściej więc trzymamy pieniądze na koncie w banku, które praktycznie nie są oprocentowane, więc realnie rzecz biorąc na skutek inflacji tracą one na wartości. Coraz więcej osób decyduje się więc na zakładanie kont oszczędnościowych, które mają nam przynieść większe zyski. Czy warto w ten sposób oszczędzać?

Na początku wyjaśnijmy może co to konto oszczędnościowe. Otóż jest to specjalne konto, na które wpłacamy pieniądze. Wydawać by się więc mogło, że nie różni się ono od zwykłego rachunku bankowego. Jednakże dostęp do pieniędzy wpłaconych na konto oszczędnościowe jest nieco ograniczony. Zwykle bezpłatny jest tylko jeden przelew wychodzący w ciągu miesiąca. W przypadku kolejnych – musimy zapłacić prowizję. I to właśnie ta prowizja jest dla nas “ogranicznikiem” do sięgania po pieniądze, które znajdują się na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu, istnieje większa szansa, że wpłacone tam środki rzeczywiście zostaną zaoszczędzone na wybrany przez nas cel lub po prostu na przyszłość.

Oprocentowanie pieniędzy na kontach oszczędnościowych jest wyższe od oprocentowania zwykłych rachunków. Jednakże w dalszym ciągu nie jest ono rewelacyjne. Oczywiście możemy znaleźć promocyjne warunki na koncie oszczędnościowym, których oprocentowanie jest lepsze od niejednej lokaty. Dlatego warto poszukać banku, który takie warunki proponuje (polecamy do tego portal http://www.wktorymbanku.pl/).

Inną zaletą konta jest fakt, że środki możemy na nie wpłacać o dowolnej porze i w dowolnej wysokości. Możemy ustanowić sobie stałe zlecenie z naszego rachunku, by wpłaty odbywały się automatycznie lub przelewać pieniądze samemu.  

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że oszczędzając pieniądze na kontach oszczędnościowych, nie zarobimy “kokosów”. Ale na pewno jest to lepszy instrument, niż zwykły rachunek bankowy, dlatego warto wpłacać na nie nasze nadwyżki finansowe, by skorzystać nich w odpowiednim momencie naszego życia.  

Skomentuj artykuł