Osoby pracujące na co dzień w finansach na pewno doskonale orientują się co to jest Czwarta Dyrektywa AML. Została ona wydana przez Parlament Unii Europejskiej w 2015 roku i dotyczy procedur uniemożliwiających “prania brudnych pieniędzy” a także zwalczania finansowania terroryzmu. Jej założenia Sejm doprecyzował w Ustawie z 01 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Zgodnie z obowiązującą ustawą podmioty obowiązane mają wiele obowiązków. Przede wszystkim w państwach Unii Europejskiej wprowadzony został zakaz prowadzenia anonimowych rachunków czy anonimowych książeczek oszczędnościowych. Ponadto we wszystkich instytucjach muszą zostać wprowadzone należyte środki ostrożności w przypadku nawiązywania nowych umów czy stosunków gospodarczych, przy przeprowadzaniu transakcji sporadycznej w wysokości przekraczającej 15 000 EURO gdy jest to jednorazowa transakcja lub gdy operacje wydają się ze sobą powiązane, w przypadku handlu towarami, gdy mamy do czynienia ze sporadyczną transakcją przekraczającą wartość 10 000 EURO zarówno gdy jest to jednorazowa transakcja jak i w przypadku operacji które wydają się ze sobą powiązane.
Kto powinien dostosować się do Czwartej Dyrektywy AML?
Są to przede wszystkim wszystkie instytucje finansowe takie jak banki, SKOK-i, kantory zarówno stacjonarne jak i internetowe, fundusze inwestycyjne, firmy ubezpieczeniowe itp. Dotyczy to także przedsiębiorców którzy dokonują transakcji gotówkowych na kwotę powyżej 10 000 EURO. Jest to więc ogromna ilość informacji, które trzeba przekazywać i przetwarzać. Wydaje się, że jest z tym masa problemów i kłopotów ale w rzeczywistości nie wygląda to tak źle. Mamy wiele narzędzi, dla których analiza AML zajmuje kilka sekund i podaje nam gotowe już rozwiązania problemu. Różnego rodzaju programy dają nam dostęp do list sankcyjnych, potrafią wyszukać transakcje przekraczające obowiązujące limity, czy też dokonają za nas różnego rodzaju analizy. Na pewno instytucje finansowe powinny mieć takie narzędzia, gdyż dzięki nim praca jest po prostu łatwiejsza.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.