Czym jest Ethereum?

0
182

Ethereum jest otwartoźródłową, rozproszoną platformą oprogramowania opartą na technologii blockchain. Posiada własną rodzimą kryptowalutę o nazwie Ether oraz język programowania o nazwie Solidity. Blockchain to technologia księgi rozproszonej, która przechowuje trwałą, odporną na manipulacje listę rekordów. Ethereum jest głównym konkurentem Bitcoina.

Ethereum umożliwia programistom tworzenie zdecentralizowanych aplikacji. Górnicy wytwarzają tokeny Ether, które mogą być używane jako waluta (zobacz jak kupić kryptowalutę Ethereum: https://www.kryptoporadnik.pl/jak-gdzie-kupic-ethereum-eth/) oraz do uiszczania opłat za korzystanie z sieci Ethereum. Platforma obsługuje również inteligentne kontrakty, które są rodzajem umowy cyfrowej.

Badacz kryptowalut Vitalik Buterin po raz pierwszy opisał Ethereum w propozycji z 2013 roku, w której zasugerował dodanie do Bitcoina języka skryptowego służącego do programowania. Rozwój Ethereum został sfinansowany w ramach akcji crowdfundingowej, polegającej na emisji tokenów kryptowalutowych.

Jak działa Ethereum?

Ethereum wykorzystuje sieć blockchain. Sieć ta składa się z węzłów – komputerów należących do górników, którzy wydobywają monety. Ponieważ przetwarzanie sieci Ethereum wymaga dużej mocy obliczeniowej, ochotnicy (górnicy) są nagradzani za wysiłek włożony w utrzymanie łańcucha.

Platforma Ethereum oferuje kompletną obliczeniowo maszynę wirtualną Ethereum (EVM). EVM wykonuje skrypty w sieci rozproszonych węzłów publicznych. Węzły te zapewniają moc obliczeniową zdecentralizowanym aplikacjom tworzonym przez programistów.

Inteligentne kontrakty są zapisywane przez sieć w tym samym łańcuchu bloków, w którym zapisana jest księga transakcji dla kryptowaluty Ether. Kontrakty cyfrowe mogą zawierać warunki, które działają w sieci do momentu ich spełnienia. Ethereum ma wbudowane mechanizmy wykrywania i weryfikowania spełnionych warunków. Inteligentne kontrakty mogą być wykorzystywane do zawierania różnego rodzaju transakcji wymagających poświadczenia.

Do czego może być wykorzystywane Ethereum?

Według Fundacji Ethereum, sieć może być stosowane do kodowania, decentralizacji, zabezpieczania i handlu. Jego zastosowania obejmują m.in:

  • crowdfunding
  • giełdy finansowe
  • zaawansowane systemy finansowe
  • własność intelektualna
  • umowy i porozumienia
  • gry komputerowe

Z sieci Ethereum korzysta obecnie setki tysięcy aplikacji. Ethereum jest ulubioną platformą twórców blockchain. Dotychczas powstało na niej wiele giełd zdecentralizowanych, systemów finansowych, gier komputerowych play-to-earn, systemów gwarancyjnych i wiele więcej.

Zobacz również: Kup Ethereum i inne kryptowaluty przez Paypal: Kliknij tutaj

Skomentuj artykuł