Dlaczego Polacy otwierają firmy za granicą
Od jakiegoś już czasu, możemy zauważyć, że nasi rodacy, coraz częściej otwierają firmy za granicą. Ale nie wyjeżdżają wcale z Polski i nadal tu mieszkają. Po co więc rejestrować firmę w innym kraju? Spróbujemy to wszystko wytłumaczyć.
Jak powszechnie wiadomo, system podatkowy w Polsce jest bardzo skomplikowany, podatki i składki na ubezpieczenie wysokie, kwota wolna od podatku niska, a założenie firmy, nie należy do spraw najłatwiejszych. Nie mówiąc już o nieprzewidywalności naszego systemu podatkowego, którego koncepcje stale się zmieniają. Całkiem inaczej wygląda to w innych krajach, takich jak Czechy, Słowacja, Niemcy czy Wielka Brytania. Widzimy to już w czasie zakładania firmy. W Wielkiej Brytanii, by założyć firmę wystarczy 3 dni, a w Niemczech 6. Większość czynności, wykonujemy przy tym bez wychodzenia z domu, za pomocą Internetu lub telefonu. Bardzo niskie są też koszty otwarcia firmy. W Wielkiej Brytanii jest to 30 funtów, a np. na Słowacji 120 euro.
Jednak decydującym czynnikiem, który sprawia, że Polacy otwierają firmy za granicą są podatki i składki na ubezpieczenie. Po prostu w innych krajach płaci się ich mniej. I tak w Czechach, płacimy podatek 15% plus 7 % jeżeli dochód przekroczy 4-krotność średniego wynagrodzenia, w Niemczech skala podatkowa rozpoczyna się już od 14%, na Słowacji od 19%, a w Wielkiej Brytanii od 20%. Podobnie o wiele niższe są składki na ubezpieczenie. I tak np. w Wielkiej Brytanii płaci się około 9% dochodów, a w Niemczech, takowego obowiązku nie ma wcale.
Bardzo istotną kwestia jest też kwota wolna od podatków. W Polsce jak wiadomo, wynosi ona 3 091 zł , a w Wielkiej Brytanii od 2017 roku będzie to 11.5 tyś funtów. Różnica jest więc ogromna. Nie możemy też zapomnieć o różnego rodzaju ulgach i zachętach, o których w naszym kraju możemy zapomnieć. Dlatego nie ma się co dziwić, że coraz więcej polskich biznesmenów zamyka swoje firmy w naszym kraju i przenosi je do innych. Sytuacja ta może się nasilić jeszcze bardziej, gdy wprowadzony zostanie nowy jednolity podatek o czym od jakiegoś czasu mówi polski rząd. W planach jest min zlikwidowanie popularnego wśród biznesmenów 19% podatku liniowego, co na pewno nie będzie przyjęte z dużym entuzjazmem.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.