Dlaczego warto założyć własną firmę

0
164

Dla wielu osób, prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest marzeniem, do którego starają się dążyć. Można się zastanawiać, dlaczego tak się dzieje i co sprawia, że coraz więcej osób rezygnuje z etatu i rejestruje jednoosobową działalność gospodarczą. Poniżej postaramy się przedstawić kilka powodów, dla których warto założyć własną firmę.

Jednym z powodów dla których bardzo często ludzie zakładają firmy, jest możliwość płacenia niższych podatków. A wszystko dlatego, że osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może włączać wszelkie wydatki związane z działalnością do jej kosztów, co pozwala obniżyć przychód, czego z kolei konsekwencją jest niższy podatek do zapłaty. Chodzi tu np. o koszty związane z samochodem, prowadzeniem firmy w domu itp. Z podatkami wiąże się także możliwość wyboru sposobu opodatkowania. Gdy jesteśmy zatrudnieni na etacie, zawsze płacimy podatki według zasad ogólnych. Natomiast gdy prowadzimy jednoosobową firmę, możemy wybrać podatek liniowy według stawki 19%. Możemy też rozliczać się w formie karty podatkowej, czy też ryczałtu ewidencjowanego, które także są korzystne dla podatników.

Na pewno duży wpływ na otwarcie własnej firmy, ma też fakt, że mamy większy wpływ na to co i kiedy robimy. Zwykle nie mamy ścisłych grafików, możemy wykonywać nasze zadania w czasie który nam najbardziej odpowiada. Co więcej, gdy prowadzimy własną robimy zwykle to co lubimy najbardziej i w czym jesteśmy najlepsi. W związku z tym, nasze efektywność jest o wiele większa, co także może być dla nas powodem do satysfakcji.

Nie możemy też zapomnieć, że zakładając własną firmę, mamy szansę na uzyskanie różnego rodzaju środków pieniężnych z funduszy europejskich lub krajowych. Dzięki nim prowadzenie firmy stanie się łatwiejsze, a uzyskiwane zyski będą wyższe. Ponadto zwłaszcza na początku prowadzenia działalności możemy skorzystać z ulg, które są oferowane przez Państwo. Dzięki nim znowu możemy efektywniej prowadzić firmę i uzyskać większe przychody.

Na pewno założenie własnej firmy, to decyzja, która może odmienić nasze życie. Ale chyba warto ją podjąć, taką decyzję, gdyż ma ona dużo zalet i może całkowicie odmienić nasze życie.

Skomentuj artykuł