Faktoring a przyspieszenie cyklu gotówkowego w firmie
Dane Krajowego Rejestru Długów nie pozostawiają złudzeń – ubiegły rok zakończył się niezwykle negatywnym podsumowaniem na temat niewypłacalności firm. Skala zadłużonych przedsiębiorstw liczona jest już w dziesiątkach tysięcy, a zobowiązania przekraczają nawet 8 miliardów złotych. Co więcej, prognoza na kolejne miesiące wcale nie zwiastuje poprawy. Takie okoliczności prowadzenia biznesu mogą doprowadzić do zaburzenia płynności finansowej, a nawet utraty konkurencyjności. Jak temu zapobiec? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym tak naprawdę jest faktoring!
Faktoring wierzytelnościowy, czyli jak to działa?
Tytułowy termin, ponieważ właśnie tak brzmi pełna jego pełna nazwa, jest przykładem specjalnej usługi. Jednocześnie faktoring stanowi bardzo skuteczne, a czasem wręcz jedyne narzędzie właścicieli firm, pozwalające na szybkie pozyskanie pieniędzy z już zrealizowanych świadczeń. Jak to działa?
Przedsiębiorca znajdujący się w trudnej sytuacji, jaką jest niewątpliwie brak rychłej płatności za wykonaną pracę, zgłasza się do specjalisty. Wówczas faktor, czyli podmiot oferujący tego rodzaju pomoc, dokonuje wykupienia faktury, a sam wypłaca gotówkę.
Co ważne, cały proces pomiędzy stronami bazuje na indywidualnych ustaleniach, ale również warunkach współpracy. Sam faktoring posiada bowiem wiele różnych odmian, dostosowując się do zobowiązań i zakresu odpowiedzialnych wszystkich zainteresowanych. Zatem, dlaczego faktoring zyskuje coraz większą popularność wśród nowoczesnych i odpowiedzialnych przedsiębiorstw?
Czas to pieniądz
Wydłużające się terminy powstałych należności stanowią ogromny problem dla krajowych, ale także międzynarodowych warunków prowadzenia biznesu. Z tego powodu powstają specjalne regulacje i standardy, które powinny efektywnie i szybko niwelować niepożądane praktyki. Jednak, pomimo oficjalnych komunikatów oraz restrykcji, wciąż wiele firm walczy z problemem nasilających się zaległości.
Utrata płynności finansowej jest realnym wyzwaniem, niezależnie od skali funkcjonowania firmy lub reprezentowanej branży. Brak należności nie zwalnia bowiem przedsiębiorcy z uiszczania bieżących opłat, a tych wcale nie brakuje. Zobowiązania skarbowe, dbałość o doskonałą kondycję techniczną narzędzi, opłaty za media lub wypłaty wynagrodzeń – to jedynie kilka przykładów wydatków, które wymagają stałej obsługi.
Właśnie dlatego powstała usługa faktoringu. Jakie są najważniejsze korzyści dla użytkowników?
Zalety faktoringu wierzytelnościowego
Wyróżnia się kilka atutów faktoringu, które wpływają na funkcjonalność i praktyczność usługi. Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwa, związane z zaburzonym systemem przepływu płatności każdej firmy, faktoring pełni rolę niezawodnego zabezpieczenia.
Konsument zyskuje niemal natychmiastowy dostęp do środków finansowych, które są w trakcie procesowania. Nadzwyczaj często to właśnie wyeliminowanie tego elementu wyczekiwania umożliwia rozwój i ekspansję biznesu – to jednak dopiero początek wszystkich plusów.
Faktoring poprawia jednocześnie strukturę organizacyjną całego przedsiębiorstwa. Co to oznacza w praktyce?
Usługa sprawia, że bieżący raport finansowy staje się bardziej klarowny i przewidywalny. Możliwość monitorowania i zarządzania pieniędzmi jest wsparciem dla całego działu księgowości, ale nie tylko. Świadome administrowanie kapitałem gwarantuje bowiem satysfakcję wszystkich pracowników, ale także spore oszczędności dla firmowego portfela!
Więcej informacji na temat faktoringu znajdziesz pod adresem: https://pragmago.pl/porada/faktoring/.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.