Jak możemy zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego

0
298

Rozliczenie z Urzędem Skarbowym, jest obowiązkiem każdej osoby, która uzyskuje dochód. Podatki płacimy by państwo mogło funkcjonować. A do tego niezbędne są odpowiednie środki. Są one wydawane na administrację, na szkoły, szpitale czy Policję. Dlatego też każdy z nas płaci „daninę” czy tego chcemy czy też nie. Raz w roku, musimy przesłać do Urzędu Skarbowego rozliczenie podatkowe, w którym przedstawiamy nasze dochody, a także wysokość podatku, jaki zapłaciliśmy w ciągu całego roku. Czasami, kwota zapłaconego podatku jest wyższa niż powinna wynosić. Wtedy możemy starać się o zwrot nadpłaty. Czasami jednak, zapłacona kwota jest zbyt niska. W takim wypadku musimy dopłacić do skarbówki brakującą kwotę. Jak możemy to zrobić? Postaramy się to wyjaśnić.

Jeśli po wypełnieniu deklaracji podatkowej okaże się że musimy do Urzędu Skarbowego zapłacić dodatkowe pieniądze najłatwiej jest wykonać przelew internetowy, przelewając odpowiednią kwotę na rachunek skarbówki. Jednak aby taki przelew zrobić, musimy mieć otworzony tzw. mikrorachunek podatkowy. Jest to nasz indywidualny numer konta, dzięki któremu US może szybko potwierdzić czy nasze zobowiązanie zostało opłacone. Samo założenie mikrorachunku nie jest specjalnie trudne. Musimy zalogować się na stronę podatki,gov.pl i wykorzystać generator, który się na niej znajduje. Podczas tworzenia mikrorachunku podajemy nasz numer PESEL i po chwili mamy już nasz numer konta. Numer ten można także uzyskać w dowolnym Urzędzie Skarbowym. Teraz możemy już wykonać przelew internetowy. Wykonujemy go tak jak każdy inny przelew. Co ważne, jeśli nie mamy konta powiązanego z bankowością internetową, możemy wykonać zwykły przelew w dowolnym banku czy na poczcie. Jednakże taki przelew zwykle wiąże się z dokonaniem odpowiedniej opłaty.

Podatek możemy zapłacić także bezpośrednio w kasie Urzędu Skarbowego. Musimy jednak pamiętać, że w takim przypadku musimy udać się do kasy Urzędu Skarbowego, zgodnego z naszym miejscem zamieszkania lub siedzibą naszej firmy.

Jeżeli podatek nie zostanie zapłacony w terminie, Urząd Skarbowy zacznie naliczać odsetki karne. Będzie się tak działo do momentu, w którym kwota zostanie zapłacona – oczywiście wraz z naliczonymi karnymi odsetkami. Dlatego warto pilnować terminów, aby nie przesyłać do Urzędu Skarbowego więcej pieniędzy niż jest to konieczne.

Skomentuj artykuł