Jak nazwać firmę

0
467

Każda osoba, która decyduje się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, musi swoją firmę w jakiś sposób nazwać. Nie wszyscy jednak wiedzą do końca, co nazwa firmy powinna zawierać i czym się kierować w czasie jej wyboru. W tekście tym postaramy się nieco przybliżyć ten temat.

Przede wszystkim firma osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, musi zawierać imię i nazwisko właściciela. Wynika to z kodeksu cywilnego, w którym znajduje się zwrot: „Firmą przedsiębiorcy jest jego imię i nazwisko”. Czyli nie można zarejestrować działalności, bez podania imienia i nazwiska przedsiębiorcy. Nie jest ważne, czy na pierwszym miejscu będzie imię czy nazwisko. Nie jest też istotne, czy w nazwie będą jakieś inne wyrazy. Zgodnie z przepisami, do nazwy firmy można włączyć dowolne słowa czy elementy, więc może to być np. słowo wskazujące na profil działalności. W nazwie firmy nie mogą się jedynie znajdować wulgaryzmy.

Jeżeli imię i nazwisko osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, jest już użyte przez kogoś innego (może się zdarzyć, że osoba o takim samym imieniu i nazwisko też prowadzi działalność), w nazwie firmy powinien pojawić się jakiś dodatkowy człon. Albowiem nie może być dwóch takich samych firm, a raczej dwóch takich samych nazw firm. Odrębność i wyróżnienie się jest tutaj bardzo ważne. Możemy w ten sposób uniknąć niepotrzebnych pomyłek, związanych z firmami o podobnych nazwach. Gdy wybieramy nazwę firmy, warto też sprawdzić, czy będzie dla niej dostępne podobna domena internetowa. Albowiem każda szanująca się firma, powinna mieć swoją stronę internetową, więc jest to sprawa dosyć ważna.

Kolejną ważną sprawą przy wyborze nazwy firmy jest fakt, że nazwa nie powinna nikogo wprowadzać w błąd. Chodzi o to, że jeżeli prowadzimy działalność budowlaną, nie możemy w nazwie napisać, że nasza firma to „Jan Nowak sklep wielobranżowy”. Najlepiej jako dodatek wybrać właściwą działalność, a jeżeli nie chcemy tego robić, możemy dodać nazwę miejscowości w której firma ma siedzibę, czy też swój pseudonim. Wybierając nazwę firmy, pamiętajmy też aby była ona łatwa do zapamiętania i do wymówienia. Warto jest też unikać polskich znaków, gdyż w przyszłości dla zagranicznych kontrahentów może okazać się to problemem.

Pamiętajmy, że jeżeli zdecydujemy się na wybór konkretnej nazwy dla naszej firmy, ale po jakimś czasie stwierdzimy, że nie jest ona dobra, nazwę możemy zmienić. Należy w tym celu wypełnić odpowiedni wniosek do CEIDG. Nie jest to trudne i na pewno każdy sobie z tym poradzi.

Skomentuj artykuł