Jak podzielić majątek po rozwodzie?

0
181

W dniu ślubu chyba wszystkie pary są pewne, że ich związek będzie trwały, nigdy się nie rozpadnie i będzie zawsze szczęśliwy. Jednakże rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. Jak pokazują statystyki, w naszym kraju coraz więcej par decyduje się na zakończenie związku małżeńskiego. Część z nich rozchodzi się „kulturalnie” załatwiając wszystko spokojnie i bez wzajemnego oskarżania się. Ale wiele par spotyka się wielokrotnie w sądzie, aby to właśnie w tej instytucji zakończyć swój związek. Największym problemem związanym z rozwodem zazwyczaj jest podział majątku. To właśnie z tego powodu najczęściej małżonkowie spotykają się w Sądzie. Ale czy zawsze musi tak być? Postaramy się to wytłumaczyć.

Ugoda ze współmałżonkiem

Rozmowę o podziale majątku powinno zacząć się jeszcze przed samą sprawą rozwodową. Przy dobrej woli współmałżonków, można dzięki temu zaoszczędzić sporo czasu, a przede wszystkim pieniędzy. Oczywiście w czasie rozwodu, bardzo często trudno jest o podejście do tego tematu „na spokojnie” jednakże przy odrobinie dobrej woli, może się to udać. Jeżeli jest z tym problem, można wspomóc się mediatorem, którym może być np. adwokat. On na pewno doskonale wie jak załatwia się takie sprawy. Gdy już doszło się do porozumienia, należy udać się do notariusza, by sporządzić rozdzielność majątkową w formie aktu notarialnego a także umowę podziału majątku.

Podział majątku na drodze sądowej

Jeśli nie możemy dojść do porozumienia ze współmałżonkiem na temat podziału majątku, nie pozostaje nam nic innego jak udanie się do Sądu, by to właśnie ta instytucja zrobiła to za nas. Na pewno w takim wypadku musimy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy potrzebować więcej czasu, aby dojść  do zakończenia sprawy. Ponadto musimy liczyć się też z większymi kosztami. Mówimy tu np. o kosztach biegłego, który na pewno będzie powołany przez Sąd, aby dokonał wyceny dzielonego majątku. Oczywiście końcowe postanowienia Sądu są zobowiązujące dla obydwu stron i należy się do nich stosować. Musimy zdawać sobie sprawę z tego że samodzielnie ciężko będzie nam bronić swoich racji w Sądzie i uzyskać dobry wynik na rozprawie. Dlatego warto skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej – doskonała może okazać się oferta znajdująca się na stronie adwokatmikulski.pl.

Rozwód to z całą pewnością bardzo emocjonujący moment w naszym życiu. I to w znaczeniu negatywnym. Dlatego po pierwsze zastanówmy się, czy rzeczywiście jest to dla nas najlepsze rozwiązanie. Może warto szukać pomocy u innych osób, może warto wspólnie rozwiązać nasze problemy. A wtedy nie będziemy musieli dzielić majątku co także dla nikogo nie jest przyjemne.

Skomentuj artykuł