Jak rozliczyć PIT bez wychodzenia z domu?

0
470

Już od kilku lat program PIT umożliwia złożenie zeznania podatkowego bez konieczności wychodzenia z domu. Można dokonać tego przez internet, dla własnego bezpieczeństwa i wygody. Jak dokładnie działa PIT online i kto może rozliczyć się w taki sposób?

Twój ePIT – jakich deklaracji dotyczy?

Zeznanie podatkowe za rok 2020 mogą za pośrednictwem internetu złożyć podatnicy, który rozliczają się za pomocą formularza PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Aby skorzystać z gotowego formularza, wystarczy użyć profilu zaufanego lub zalogować się poprzez bankowość internetową. Urzędnicy wstępnie przygotowują dla podatnika formularz, którego poprawność należy dokładnie sprawdzić. Podatnik ma prawo do skorygowania ewentualnych błędów oraz wprowadzenia dodatkowych opcji, na przykład ulg podatkowych, które mu przysługują. Na rozliczenie PIT przez internet podatnicy mają dokładnie tyle samo czasu, jak gdyby składali zeznanie w formie papierowej. Przykładowo dla formularza PIT-37 terminem rozliczeniowym jest 30 kwietnia. Jeśli jednak podatnik nie złoży zeznania w terminie, to formularz zostanie wysłany do urzędu w takiej formie, w jakiej został on przygotowany. Nie będzie miał on zatem prawa do skorzystania z żadnych ulg podatkowych, lecz jednocześnie nie zostanie obciążony karami za niezłożenie deklaracji podatkowej, tak jak to miało miejsce do tej pory. 

Jak rozliczyć PIT?

Rozliczanie PIT przez internet nie różni się bardzo od deklaracji składanej w tradycyjnej formie. Składając e-pity podatnik otrzymuje urzędowe potwierdzenie odbioru, zatem ma pewność, że formularz zapisał się na serwerach urzędu. Co więcej, podatnicy mają również prawo do złożenia ewentualnych korekt, jeśli zajdzie taka potrzeba. Mogą tego dokonać także w wersji internetowej, bez konieczności osobistego udawania się do urzędu skarbowego. PIT online można również rozliczać za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych programów. Niemniej jednak korzystanie z urzędowych arkuszy jest bardzo proste, a wręcz intuicyjne, a do tego przede wszystkim bezpieczne. 

Skomentuj artykuł