Jak ułatwić sobie rozliczenie PIT?

0
243

Bez względu na to, czy ktoś pracuje na etacie, czy od wielu lat prowadzi własną firmę, mogą wystąpić problemy z wypełnieniem PIT. Wpływają na to częste zmiany przepisów podatkowych, duża ilość różnych druków PIT oraz skomplikowane i trudne do zrozumienia informacje na temat podatków.

  1. Czym jest pit 28?
  2. Kto powinien wypełnić pit 28 za rok 2020?
  3. Rozliczenie PIT-28 online: jak to zrobić?
  4. PIT 28 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Jeżeli jednak ktoś skorzysta z odpowiedniego narzędzia do rozliczania formularzy PIT, nie będzie musiał przejmować się tymi problemami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób wybiera samodzielne rozliczenie i wysłanie formularza drogą elektroniczną, skoro można to zrobić w kilku prostych krokach bez potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów.

Czym jest pit 28?

Z myślą o podatnikach korzystających z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wprowadzono PIT-28. Ta deklaracja podatkowa pozwala przekazać najważniejsze informacje do urzędu skarbowego i powinna zostać wypełniona raz w roku. Warto pamiętać o terminowym wysłaniu PIT, ponieważ fiskus może w takim przypadku nałożyć na podatnika mandat. Wysokość mandatu wynosi obecnie nawet do 3360 złotych. Jeżeli jednak urząd uzna, że doszło do wykroczenia skarbowego, może nałożyć grzywnę w wysokości od 168 zł do 33600 zł.

Kto powinien wypełnić pit 28 za rok 2020?

Jeżeli nie wiesz, czy powinieneś wypełnić PIT 28, możesz to łatwo zweryfikować. Formularz ten dotyczy osób, które prowadzą działalność gospodarczą (pozarolniczą) indywidualnie, w formie spółki (cywilnej, jawnej) lub miały w poprzednim roku przychody z najmu. Jeżeli więc zaliczasz się do którejś z tych grup, PIT 28 będzie dla ciebie odpowiednim wyborem. W pozostałych przypadkach powinieneś natomiast skorzystać z innego druku. W dobraniu odpowiedniego pomoże ci program do rozliczania pitów, który ma wbudowane wszystkie aktualne formularze. Nie musisz więc szukać ich na własną rękę i ryzykować, że skorzystasz z nieaktualnego druku.

Rozliczenie PIT-28 online: jak to zrobić?

Jeżeli nie chcesz instalować programu do wypełniania druków PIT, wcale nie musisz tego robić, aby móc skorzystać z nowoczesnego narzędzia. Wystarczy, że uruchomisz je w wersji online. Zaletą pit 28 online jest to, że można z niego skorzystać na dowolnym urządzeniu. Nie ma więc znaczenia, czy korzystasz z laptopa z systemem Windows, Linux, używasz MacBooka, czy chcesz się rozliczyć za pomocą tabletu lub telefonu z systemem Android. Narzędzie pozwala wybrać jeden z trzech sposobów rozliczania: przepisać dane z PIT, odpowiadając na kilka prostych pytań oraz samemu wybierając i wypełniając druk (wariant dla doświadczonych użytkowników). Nie tylko sprawnie rozliczysz PIT za zeszły rok (większość użytkowników robi to w niecałe pięć minut), ale też zrobisz to w sposób prawidłowy. Dużą zaletą programu do PIT jest to, że automatyzuje wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

PIT 28 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Dzięki programowi do PIT wypełniony przez ciebie formularz zostanie wysłany drogą elektroniczną, więc nie będziesz musiał tracić czasu w kolejce na poczcie. Nie możesz jednak zapomnieć o najważniejszym, czyli wysłaniu PIT w terminie. Dla rozliczeń za 2020 rok trzeba to zrobić do 1 marca 2021 roku. Dzień wypada w poniedziałek, dlatego najlepiej zrobić to z wyprzedzeniem. Czasami dochodzi do sytuacji, że systemy internetowe są obciążone i mogą wystąpić problemy z wysłaniem deklaracji. Nie warto więc tracić nerwów i zostawiać spraw związanych z PIT na ostatnią chwilę.

Skomentuj artykuł