Jak założyć działalność gospodarczą?

0
467

O prowadzeniu własnej firmy marzy wiele osób. Nie mamy wtedy “szefa na głowie”, kierujemy firmą według naszych planów, a dochody, jakie uzyskujemy, w całości lądują w naszym portfelu. Na pewno jest to komfortowe rozwiązanie, chociaż musimy pamiętać, że prowadzenie własnej firmy wcale nie jest łatwe i zyskowne. To właśnie dlatego w ciągu pierwszego roku od założenia firmy, ponad 25% z nich jest zamykana. Ale oczywiście na samym początku prowadzenia firmy nikt o tym nie myśli, tylko mozolnie przechodzi wszystkie etapy związane z jej założeniem. Poniżej postaramy się wyjaśnić co musimy zrobić, by nasza działalność została zarejestrowana.

Pierwszym krokiem przy rejestracji firmy, jest wypełnienie formularza CEIDG-1. Gdy mamy wypełnione już wszystkie rubryki, musimy go złożyć osobiście w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy, listem poleconym, elektronicznie z użyciem bezpiecznego podpisu i elektronicznie bez użycia bezpiecznego podpisu. Gdy pierwszy etap mamy już za sobą i nasza firma jest już zarejestrowana, musimy “zdobyć” Numer REGON oraz numer NIP. Jeżeli w momencie rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej mieliśmy już NIP – sprawa jest jasna i prosta – nie ulega on zmianie. Jeżeli go nie mamy, musimy się o niego postarać. Przypomnijmy, że numer ten jest niezbędny do celów podatkowych. Jeśli chodzi o numer REGON, to jest nam on niezbędny przy kontaktach ze skarbówką i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Potrzebujemy go także w momencie podpisywania każdej umowy czy do innych rozliczeń. 

Każdy nowy przedsiębiorca musi też wybrać formę opodatkowania, czyli sposób w jaki będzie prowadził księgowość. Do wyboru mamy:

  • Rozliczenie na zasadach ogólnych, 
  • Podatek liniowy, 
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, 
  • Kartę podatkową 

Po zakończeniu tych etapów, nasza firma może już działać. Musimy jeszcze tylko otworzyć firmowe konto bankowe i jeśli potrzebujemy, postarać się o uzyskanie odpowiednich licencji czy koncesji. Powinniśmy też sobie wyrobić pieczątkę, która wprawdzie nie jest wymagana w przepisach prawa, jednak jej posiadanie jest bardzo pomocne i niezmiernie ułatwia nam życie.  

Warto zaznaczyć, że podmiotem, który bywa szczególnie pomocny na każdym etapie przygody z własną działalnością jest biuro rachunkowe, któremu można oddelegować wiele skomplikowanych spraw i nie tylko w materii podatków. Biura rachunkowe świadczą pomoc w takich obszarach jak doradztwo podatkowe, usługi księgowe Szczecin, kadry i płace oraz inne.

Skomentuj artykuł