Jak założyć firmę w Niemczech – formalności, podatki

0
429

Polska od wielu już lat znajduje się w strukturach Unii Europejskiej. Dzięki temu, każdy polski obywatel może prowadzić działalność gospodarczą na terenie każdego kraju Unii. W związku z tym, część naszych rodaków zdecydowała się na taki krok i ma założone firmy we Francji, Włoszech czy w Niemczech. I to właśnie nad tym ostatnim kraju skupimy się w tym tekście. Podpowiemy jak założyć firmę w Niemczech, na przykładzie firmy zajmującej się holowaniem samochodów.

Dlaczego mówimy o firmie której głównym zadaniem jest holowanie samochodów. Otóż może to być dosyć intratny interes. Po pierwsze samochody będą się psuły zawsze, więc trzeba je w takim wypadku odholować do warsztatu samochodowego. Po drugie, Polacy bardzo chętnie kupują samochody w Niemczech, żeby poruszać się nimi po krajowych drogach. Często kupuje się w ten sposób uszkodzone pojazdy, które samodzielnie nie są w stanie pokonać drogi do kraju. I dlatego należy je przywieźć na lawecie. To właśnie min dlatego w wyszukiwarkach internetowych popularne są frazy typu lawety Magdeburg lub inne zawierające nazwy niemieckich miast.

Ale wracajmy do naszej działalności. Chcemy otworzyć firmę holującą samochody. Musimy więc przygotować się na nieco formalności. Jednakże wcale nie będą one jakieś długotrwałe. Spokojnie w ciągu 30 dni je zakończymy. Najpierw wraz z kompletem odpowiednich dokumentów musimy udać się do Urzędu do spraw prowadzenia działalności gospodarczej. Musimy zabrać ze sobą kopie dowodu osobistego lub paszportu, potwierdzenie adresu gdzie firma będzie miała swoją siedzibę, a także potwierdzenie zameldowania w Niemczech. Chodzi tu o możliwość korzystania z niemieckiego systemu podatkowego. Jest on jednym z najdroższych w Europie, ale ma też wiele zalet. Mowa tu przede wszystkim o kwocie wolnej od podatku, która jest o wiele wyższa niż w Polsce. Dla przykładu w roku będzie ona wynosić 9408 EURO, czyli jest wielokrotnie wyższa niż w Polsce. Dodajmym że koszt rejestracji własnej działalności w Nieczech to 20-30 EURO w zależności od regionu. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli chcemy korzystać z niemieckiego systemu podatkowego, musimy mieć nasze centrum życiowe w tym kraju.

Gdy mamy za sobą już wszelkie formalności możemy już szukać klientów. W naszym przypadku będą to kierowcy, którym zepsuje się samochód na drodze lub będą chcieli wypożyczyć lawetę, by sprowadzić pojazd do naszego kraju. Jeżeli w profesjonalny sposób podejdziemy do tematu, na pewno szybko ich znajdziemy. I zaczniemy zarabiać, a o to chodzi każdemu biznesmenowi.

Skomentuj artykuł