W jakich sprawach może pomóc radca prawny?

0
216

Mimo, że radca prawny to nie adwokat i nie zajmie się sprawami karnymi to może się przydać do rozwiązania spraw z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego czy nawet przy zawieraniu ważnych umów.

Nie zawsze trzeba udawać się od razu do adwokata, częściej wystarczy pomoc radcy prawnego, który może nas tak samo jak adwokat reprezentować w sądzie w większości spraw.

Zawieranie ważnych umów

Radcy prawni zaczynali jako grupa zawodowa zajmująca się współpracą z przedsiębiorstwami i faktycznie do dzisiaj bardzo często udzielają porad w zakresie zawierania umów. Jednak porada prawna w sprawie umowy może przydać się też, kiedy chcemy zwolnić się z pracy i potrzebujemy konkretnej informacji czy możliwe jest złożenie wypowiedzenia i jaki okres ma ono obejmować. Ponadto zawierając umowę np. zakupu nieruchomości od dewelopera też warto poradzić się czy jest ona korzystna i czy zastosowane zapisy są legalne.

Kolejna sprawa związana z umowami to klauzule niedozwolone. Bardzo często pojawiają się one np. w regulaminach sklepów internetowych. Okazuje się bowiem, że ich właściciele chcąc oszczędzić kupują gotowe regulaminy albo nawet kopiują je z innych stron, a to prowadzi do posiadania regulaminu z klauzulami niedozwolonymi. W najgorszym wypadku taki sklep może być nawet pozwany do sądu, w najlepszym zatrudni radcę prawnego do sprawdzenia i napisania nowego regulaminu w razie potrzeby.

Sprawy rozwodowe i alimentacyjne

Bardzo często do radcy prawnego po poradę przychodzi jeden z małżonków, który chce uzyskać rozwód, ale np. w małżeństwie nie było podziału majątku i w czasie trwania związku sam majątek znacznie wzrósł, więc rozwód z tego powodu nie będzie łatwy i szybki. Kancelaria prawna może też udzielić porad w zakresie uzyskania rozwodu kościelnego, co również nie jest łatwe. Ponadto radca może podpowiedzieć, kiedy warto wziąć rozwód z orzeczeniem o winie jednej ze stron, ponieważ takie orzeczenie spowoduje pewne konsekwencje i będzie ważne m.in. z punktu widzenia obowiązku alimentacyjnego. Jeśli chodzi o rozwód kościelny to w praktyce potrzebna jest prawna argumentacja, aby uzyskać tytuł nieważności małżeństwa. Niestety samodzielnie nie da się jej napisać i przedstawić przed sądem, dlatego chcąc uzyskać ten rozwód warto udać się do radcy prawnego.

Skomentuj artykuł