Jakie zmian w podatkach na rok 2019 planuje polski Rząd

0
297

Chociaż do zakończenia 2018 roku pozostało jeszcze kilka miesięcy, podatnicy już są informowani o ewentualnych zmianach w systemie podatkowym w roku 2019. Jak co roku, możemy się w nim spodziewać kilku zmian, o czym mniej lub bardziej oficjalnie jesteśmy informowani przez Rząd czy też Ministerstwo Finansów. Przeanalizujmy więc, czego możemy się spodziewać po 1 stycznia 2019 roku.

Pierwszą z proponowanych zmian jest tzw. exit tax. Będą go musiały płacić firmy lub osoby fizyczne, które zamierzają przenieść się za granicę. W przypadku firm, do Urzędu Skarbowego trzeba będzie zapłacić 19% wartości a w przypadku osób fizycznych 3 lub 19% aktywów finansowych powyżej 2 mln zł. Musimy pamiętać, że podatek ten obejmie nie tylko przychody, które są związane z działalnością gospodarczą, ale także i udziały w spółkach, instrumenty pochodne itp.

Kolejną zmianą w podatkach są nowe zasady opodatkowania samochodów osobowych w firmach. Jeżeli ktoś korzysta ze służbowych aut do celów służbowych i prywatnych, będzie mógł odliczyć od przychodu jedynie 50% wydatków na pojazd, a jeżeli ktoś użytkuje pojazd jedynie w celach prywatnych, będzie mógł odliczyć tylko 20%. Nie będzie już tzw. „kilometrówki”. Podniesiona zostanie do 150 tyś zł kwota limitu wartości samochodu osobowego, do którego będzie można w pełni odliczyć odpisy amortyzacyjne.

Zmian mogą spodziewać się także osoby handlujące kryptowalutami. Zostanie wprowadzony podatek od dochodu związanego z obrotem wirtualnymi pieniędzmi, który wyniesie 19%. Ewentualne straty wynikające z takiego handlu, nie będzie można odliczać od dochodu firmy.

Rząd w 2019 roku planuje też obniżyć podatek CIT dla małych firm oraz firm rozpoczynających działalność gospodarczą z 15 na 9%. Rozszerzony także zostanie zakres zwolnienia z podatku CIT a także PIT, związany ze sprzedażą całości lub części nieruchomości, która wchodzi w skład gospodarstwa rolnego.

Zmienią się także zasady opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych w przypadku spadku. Teraz podatek należy zapłacić gdy sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat od dnia nabycia nieruchomości. Według nowego projektu data będzie liczona od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

Małżonkowie i osoby samotne które wychowują dzieci, będą mogli rozliczyć się na preferencyjnych zasadach nawet w przypadku złożenia zeznania po 30 kwietnia. Dłuższy będzie także czas, gdy będzie można korzystać z ulgi mieszkaniowej. Zamiast 2 będzie na to 3 lata.

Z całą pewnością podane zmiany nie są wszystkimi, z jakimi spotkamy się w przyszłym roku. Dlatego osoby interesujące się tym tematem muszą na bieżąco śledzić wszelkie informacje związane z podatkami, by wiedzieć ile pieniędzy musimy odsyłać do Urzędu Skarbowego.

Zmian w przepisach przybywa równiez dla firm. Gdyby nie  dedykowane rozwiazania informatyczne firmy i Panie w księgowości bardzo szybko osiągnęłyby kres mocy przerobowych… Na szczęście (również dla klientów biur) na rynku dostępne jest oprogramowanie księgowe, ktore zawsze zgodnie z najnowszym prawem wyśle odpowiednie e-deklaracje do Urzędu Skarbowego oraz do ZUSu.

Skomentuj artykuł