Na jakiej zasadzie działają szybkie przelewy bankowe?
Przelewy bankowe dzisiaj wykonuje każdy niezależnie od tego, czy jest przedsiębiorcą czy konsumentem. Odkąd banki wprowadziły bankowość mobilną, jest to jedna z najwygodniejszych form płatności. Do ich rozpowszechnienia przyczynił się również rozwój e-commerce, zakupy przez Internet robi coraz więcej klientów. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy chcemy dokonać przelewu na konto odbiorcy, znajdujące się w innym banku.
Zwykły przelew bankowy
Klient wykonuje dwa przelewy – jeden do klienta X, który ma konto w tym samym banku, drugi do klienta Y posiadający konto w innym banku. W pierwszym przypadku pieniądze zostaną dostarczone do odbiorcy w czasie rzeczywistym, natychmiast po ich przelaniu. Drugi klient otrzyma swoje pieniądze zgodnie z godzinami udostępniania płatności przez KIR, muszą one przebyć znacznie dłuższą drogę.
Informacja o dokonanym przelewie jest udostępniania w pliku rozliczeniowym i przekazywana jest w czasie rzeczywistym do KIR. W pliku znajdują się wszystkie transakcje klientów banku, które odnoszą się do transferów do innych banków. KIR po ich zsumowaniu dokonuje przelewu. Może się więc zdarzyć, że klient Y nie otrzyma swojej należności tego samego dnia.
Szybkie przelewy bankowe
Odpowiedzią na ten problem są szybkie przelewy bankowe. Środki niezależnie od tego, do jakiego banku są kierowane, zawsze trafiają na konto odbiorcy nawet w ciągu 15 sekund. Usługa ta pozwala na wykonywanie przelewów z pominięciem sesji w KIR. Pieniądze przekazywane są w ten sam sposób, jak w przypadku zwykłych przelewów. Zobrazować można to w następujący sposób: z nadawcy banku zostaje zlecony przelew, następnie z wykorzystaniem pośrednika pieniądze przekazywane są na konto odbiorcy. Szybkie przelewy bankowe funkcjonują zatem dzięki pośrednikom, dzięki któremu możliwe jest zrealizowanie tak naprawdę dwóch przelewów w celu natychmiastowego dostarczenia pieniędzy na wskazane przez klienta konto.
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.