Czy każda firma musi mieć pieczątkę?

2
317

Założenie działalności gospodarczej wiąże się z kilkoma czynnościami, które należy wykonać. Na całe szczęście, coraz więcej z nich możemy zrobić bez wychodzenia z domu, co dla początkujących biznesmenów jest sporym ułatwieniem. Jednym z „obowiązków” jakie początkujący biznesmeni muszą wykonać, jest zamówienie firmowej pieczątki. Jednakże jeśli dobrze przyjrzymy się przepisom prawnym, nie ma w nich nic wspomniane o konieczności posiadania pieczątki. Przepisy te mówią jedynie, jakie dane powinny być używane w oświadczeniach, zamówieniach handlowych, korespondencji itp.

Jednakże z drugiej strony, na wielu drukach które przedsiębiorca musi wypełniać widnieje wyraźna adnotacja „podpis i pieczęć”. Więc gdy nie będziemy mieli pieczątki dokumenty mogą zostać zwrócone i postępowanie będzie się wydłużało. Czyli przedsiębiorca powinien mieć pieczęć czy też nie? W odpowiedzi można powiedzieć, że teoretycznie nie, ale w praktyce powinien ją mieć. Ułatwia ona niezmiernie wypełnianie przeróżnych dokumentów, co przyspiesza ich procedowanie.

Co więc powinna zawierać pieczątka? Przede wszystkim pełną nazwę firmy przedsiębiorcy. Ponadto powinien znajdować się na niej NIP, REGON, adres, numer telefonu kontaktowego, adres email. Czyli są to te dane, o które jesteśmy najczęściej proszeni. Jeżeli będą się one na pieczątce znajdowały, wystarczy że jej użyjemy i nie będziemy musieli wielu danych podawać czy wpisywać ręcznie. Z tego też względu warto pieczątkę sobie wyrobić, tym bardziej, że nie jest to jakiś bardzo wygórowany koszt.

2 komentarze

  1. maxsc 18 lipca, 2018 at 17:34

    Posiadanie pieczątki jak piszesz nie jest obowiązkiem w przypadku posiadania firmy. Jednak każda szanująca się firma i bez znaczenia czy jednoosobowa czy spółka takie pieczątki zazwyczaj posiada. Jeśli nie wystawiamy faktur poprzez internet, tylko je normalnie drukujemy, wtedy bez pieczątki firmowej nie mielibyśmy życia. Nie wyobrażam sobie podpisywania kilkunastu faktur i dokumentów dziennie. Mając pieczątkę skracamy czas tych czynności, tym bardziej że ceny pieczątek nie są przecież wygórowane,

Skomentuj artykuł