Kiedy musimy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości

0
537

Obrót nieruchomościami w naszym kraju rozwija się błyskawicznie. Coraz częściej kupujemy i sprzedajemy domy czy mieszkania. Najczęściej robimy to by osiągnąć zysk, ale czasem zmusza nas do tego życie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ze sprzedażą nieruchomości wiąże się konieczność opłacenia podatku do Urzędu Skarbowego. Poniżej wyjaśnimy, kiedy musimy płacić podatek od sprzedaży nieruchomości a kiedy możemy uniknąć tego obowiązku.  

Podatek od sprzedaży nieruchomości jest dosyć wysoki i wynosi 19%. Musimy jednak pamiętać, że płacimy go od wysokości dochodu a nie od całkowitej kwoty naszej transakcji. Jest on regulowany w przepisach Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 roku. Musimy go płacić, przy sprzedaży każdej nieruchomości a więc domu, mieszkania, działki czy budynków gospodarczych.

Podatek od sprzedaży nieruchomości jest do zapłacenia w US gdy sprzedaliśmy nieruchomość przed upływem 5 lat podatkowych od jej nabycia. Gdy zdecydujemy się na jej sprzedaż po tym okresie, podatku płacić nie musimy. Nie musimy też w takim przypadku składać żadnych deklaracji w Urzędzie Skarbowym.

Wspominaliśmy już, że podatek od sprzedaży nieruchomości płacimy w momencie gdy uzyskamy dochód ze sprzedaży. Jeśli więc kupiliśmy nieruchomość drożej, niż ją sprzedaliśmy, nie musimy płacić daniny do Urzędu Skarbowego. Oczywiście jest to mało prawdopodobne, gdyż ceny nieruchomości systematycznie rosną, ale teoretycznie taka sytuacja może się zdarzyć. Musimy jednak pamiętać, że gdyby do takiej sytuacji doszło, Urząd Skarbowy może sprawdzić, czy nie doszło do zaniżenia kwoty transakcji. Gdybyśmy więc starali się oszukać Skarbówkę, możemy mieć nieprzyjemności.

Jest jeszcze jeden sposób by nie płacić podatków od sprzedaży nieruchomości. Albowiem jeśli środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczymy na cele mieszkaniowe i udokumentujemy to w odpowiedni sposób, nie musimy go płacić. Jako cele mieszkaniowe rozumiemy tu wszystkie wydatki związane z kupnem  lub wybudowaniem nowej nieruchomości. Pieniądze musimy wydać w ciągu maksymalnie trzech lat od końca roku podatkowego w którym została dokonana transakcja.

Chociaż podatek od nieruchomości wydaje się wysoki, to w rzeczywistości istnieje wiele sposobów, aby go nie zapłacić. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest odczekanie 5 lat od nabycia nieruchomości, ale może będzie istniało inne rozwiązanie, które pomoże nam uniknąć konieczności zapłaty podatku do Urzędu Skarbowego.

Skomentuj artykuł