Kiedy nie musimy płacić podatku od sprzedaży na Allegro

0
224

W wielu naszych domach i mieszkaniach znajdują się rzeczy, których chcemy się pozbyć. Mówimy tu o zabawkach po naszych dzieciach, z których nasze pociechy dawno już wyrosły, o ubraniach które już się nam znudziły lub już na nas nie pasują itp. Oczywiście najprościej jest je wyrzucić ale wtedy nie mamy z nich żadnego przychodu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się sprzedawać niepotrzebne rzeczy na serwisie aukcyjnym Allegro. Portal ten “kojarzy” osoby które chcą sprzedać jakieś przedmioty z osobami, które chcą je kupić. Możemy na nim spotkać zarówno rzeczy nowe, jak i używane. Każdego dnia dochodzi na nim do wielu tysięcy transakcji, po których wystawione przedmioty zmieniają właściciela. Kupujący cieszą się, bo mogą nabyć rzeczy, które są np niedostępne w sklepach, a sprzedający są zadowoleni, bo w ich portfelach pojawia się dodatkowa gotówka. Ale chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli osiągamy gdzieś przychody, powinniśmy odesłać do Urzędu Skarbowego daninę w postaci podatku. Czy tak też jest w przypadku sprzedaży na Allegro? Zobaczmy co na ten temat mówi prawo podatkowe. 

O tym czy musimy płacić podatek w związku ze sprzedażą na Allegro, decyduje kilka czynników. Jeżeli aukcje wystawiane są przez osoby które prowadzą działalność gospodarczą nie mamy żadnych wątpliwości – od zysków uzyskanych w ramach takiej sprzedaży muszą one zapłacić podatek. Natomiast nieco inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o osoby fizyczne. Podatek muszą one płacić, gdy: 

  • Sprzedaż na Allegro ma charakter ciągły i zorganizowany,
  • Sprzedają przedmioty, który były nabyte z myślą o dalszej odsprzedaży, 
  • Wystawiane przedmioty są w ich posiadaniu krócej niż 6 miesięcy. 
  • Sprzedaż na Allegro jest jedynym dochodem wystawiających aukcje i zyski przekroczyły 3 091 zł. 

Sprzedaż na Allegro może być doskonałym sposobem na “podratowaniem” naszego domowego budżetu. Pamiętajmy tylko o tym, by sprzedając różnego rodzaju przedmioty postępować zgodnie z prawem, by nie narazić się na kłopoty ze strony Urzędu Skarbowego. 

 

Skomentuj artykuł