Konsultacje na temat podatku od cukru

0
388

Trwają konsultacje związane z wprowadzeniem tzw “podatku od cukru”. Pisaliśmy już o nim na naszej stronie kilka razy. Możliwe, że na skutek rozmów pomiędzy resortem zdrowia a przedstawicielami branż ustawa wprowadzająca opłaty za napoje słodzone zostanie nieco zmieniona. Ministerstwo będzie proponować niższą wysokość opłaty od producentów napojów. W związku z tym wpływy do budżetu z tytuły podatku od cukru zmniejsza sie o około 40% co daje nam kwotę miliarda złotych. Będzie to prawdopodobnie skutkowało zmianą projektu budżetu na 2020 rok.
Nowy plan przewiduje wniesienie stałej opłaty w wysokości 50 groszy za litr napoju oraz zmiennej w wysokości 5 groszy za każdy gram cukru powyżej 5gr/100 ml. Przypomnijmy, że we wcześniejszej propozycji była mowa o opłacie w wysokości 1 zł za litr napoju.
Poniżej przedstawiamy wypowiedź wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego:
Nasza propozycja to jasny sygnał, że słuchamy partnerów, w tym tych z rynku. Po to prowadzone są wysłuchania publiczne. Dajemy jasny sygnał, że dla nas wpływy z opłaty mają drugorzędne znaczenie. Ważniejsze jest zmniejszenie spożycie cukru, a tym samym zdrowie Polaków. Część zmienna opłaty jest swego rodzaju zachętą do działań producentów na rzecz ograniczenia zawartości cukru w napojach. Jeżeli wpływy będę mniejsze, ale spadnie spożycie, to bardzo dobrze, bo dla nas ważniejsza jest mniejsza konsumpcja cukru
Ze zmianami w ustawie spotkamy się prawdopodobnie także i w przypadku popularnych “małpek”. Mówimy tu o alkoholu w małych butelkach. Ale tutaj nie zmieni się wysokość opłaty tylko sposób jej pobierania. Zamiast opłat pobieranych od sklepów, zostaną one przesunięte na hurtownie które je sprzedają.

Skomentuj artykuł