Krajowa Administracja Skarbowa sprawdzi około 85 tyś podejrzanych faktur

0
182

26 lutego 2018 roku minął pierwszy termin przesyłania do Krajowej Administracji Skarbowej plików JPK_VAT. Jak podano w komunikacie, pliki zostały przesłane przez 1 508 458 przedsiębiorców, co stanowi aż 94.5% wszystkich podatników VAT. Wykazanych zostało ponad 650 mln faktur, z czego około 85 tyś będzie szczegółowo sprawdzone.

W sumie do KAS trafiło 1 703 271 plików. Z nich wszystkich wyłonione te, które należy sprawdzić. Jak mówi Minister Finansów Teresa Czerwińska po analizie znaleziono 85 tyś faktur, które należy sprawdzić. Istnieje podejrzenie, że mogą to być tzw. „puste faktury”. Zostały one wystawione przez ponad 36 tyś firm, a kwota na tych fakturach sięga 105 mln zł. Oczywiście nie jest powiedziane, że wszystkie te faktury są wystawione by wprowadzić Urząd Skarbowy w błąd, jednak jest to bardzo prawdopodobne. Teraz odpowiednie komórki Krajowej Administracji Skarbowej będą musiały sprawdzić, czy nieprawidłowe faktury to rzeczywiście oszustwo, czy też może zostały one wystawione przez pomyłkę. Jeżeli dojdzie do tej drugiej ewentualności, firmy będą musiały zweryfikować swoje rozliczenie. Każdy przedsiębiorca u którego wykryto nieprawidłowości otrzyma maila lub wiadomość SMS.

Jak twierdzą przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, pliki JPK_VAT, niezmiernie ułatwiają wyszukiwanie przestępstw podatkowych. Będzie je można wykryć z jeszcze większą skutecznością, po kilku miesiącach, gdy przedsiębiorcy przyślą więcej plików JPK_VAT.

Skomentuj artykuł