Kredyt konsolidacyjny – szansa na obniżenie naszych miesięcznych wydatków
Każdy kto ogląda telewizję lub przegląda strony internetowe widzi, że z wszystkich stron banki „kuszą” nas propozycją kredytów i pożyczek. Każdy z nich oferuje „najniższe” oprocentowanie, „najniższą” prowizję, „błyskawiczne” rozpatrzenie wniosku kredytowego itp. W związku z takimi ofertami, wiele osób składa wniosek o kredyt gotówkowy, samochodowy, hipoteczny czy o kartę kredytową. Jeżeli tych zobowiązań nie ma dużo i dajemy sobie radę z ich spłatą – nie ma problemu. Kłopoty zaczynają się w momencie, gdy kredytów mamy za dużo i zaczyna nam brakować gotówki, by w terminie je spłacać.
Aby uniknąć kłopotów związanych z dodatkowymi kosztami i niepotrzebnymi wezwaniami ze strony banków, warto pomyśleć o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego. Dzięki niemu, zamiast kilku miesięcznych rat, będziemy spłacać jedną, na dodatek dużo niższą. Jak to wygląda w praktyce? Gdy wybierzemy już bank, w którym będziemy chcieli zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, musimy do niego pójść by po pierwsze donieść wszelkie informacje związane z naszymi długami, a po drugie dokumenty związane z naszymi dochodami. Bank musi bowiem stwierdzić, w jakiej wysokości kredyt musimy zaciągnąć, oraz czy mamy odpowiednią zdolność kredytową, by go dostać. Oczywiście sprawdzana będzie nasza historia kredytowa zgromadzona w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli bank uzna, że będziemy w stanie nasz nowy kredyt spłacać w terminie, przyzna nam kredyt, a po ustanowieniu zabezpieczenia, spłaci wszystkie nasze dotychczasowe długi. Nam natomiast zostanie do spłaty jedno zobowiązanie, z którego powinniśmy się w terminie wywiązywać.
Czy zawsze takie zobowiązanie jest dla nas korzystne? Zazwyczaj tak. Jednakże musimy sobie zdawać sprawę, że wiążą się z tym dodatkowe koszty. Musimy bowiem ustanowić zabezpieczenie, a zwykle jest to hipoteka, więc wiążą się z tym koszty. Ponadto banki często pobierają prowizję za podpisanie umowy, więc dochodzi nam kolejny koszt. Ponadto w ogólnym rozrachunku, musimy wiedzieć, że zapłacimy więcej odsetek, niż gdybyśmy spłacali nasze wcześniejsze zobowiązania w terminie. I to nawet pomimo obniżenia oprocentowania kredytu. Albowiem kredyt, „spłaca” się wolniej, więc odsetki naliczane są dłużej. Jednakże czasami warto ponieść takie koszty, by nasz domowy budżet nieco „odżył” na skutek mniejszych miesięcznych wydatków.
Kredyt konsolidacyjny ma w swojej ofercie praktycznie każdy bank. Dlatego warto najpierw „popytać”, w którym dostaniemy najlepsze warunki kredytowe, by później nie przepłacać za nasze nowe zobowiązanie.
Zobacz również: strona o kredycie konsolidacyjnym gg2010.pl
Skomentuj artykuł
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.