Kredyty hipoteczne szansą na własną nieruchomość

0
405

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jakie koszty musimy ponieść, jeżeli chcemy kupić lub wybudować dom czy mieszkanie. Dla zwykłego śmiertelnika, są to pieniądze niewyobrażalne, które bardzo ciężko odłożyć. Tym bardziej, że chcemy wprowadzić się do własnej nieruchomości gdy jesteśmy jeszcze młodzi i dopiero rozpoczynamy dorosłe życie. Niewiele osób ma to szczęście, że w wieku dwudziestu kilku lat, może sobie pozwolić na kupno mieszkania czy też budowę domu, gdyż mają oni na to odłożenie na koncie pieniądze. Ale czy oznacza to, że i my nie będziemy mogli pozwolić sobie na własne cztery kąty? Oczywiście że nie. Po to są banki, aby pożyczyć w nich pieniądze, dzięki którym będziemy mogli wejść w posiadanie jakiejś nieruchomości.

Jeżeli chcemy pożyczyć pieniądze z banku do celów związanych z nieruchomością, najlepszym rozwiązaniem będzie dla nas kredyt hipoteczny. Jest on dostępny chyba w każdym banku. Wystarczy że wejdziemy na jakąś stronę, oferującą kalkulator hipoteczny dla takowych kredytów a przekonamy się, że będziemy musieli się sporo nagłówkować, zanim wybierzemy najlepszą dla nas ofertę.

Czy kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie? Z całą pewnością tak, gdyż ma on sporo zalet. Po pierwsze jest on zabezpieczony hipoteką, a dla banku jest to jeden z najlepszych rodzajów zabezpieczenia. W związku z tym, ryzyko kredytowe jest tu niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych, więc banki mogą sobie pozwolić na obniżenie swojej marży. Jak łatwo się możemy przekonać, jest to chyba najtańszy kredyt jaki jest dostępny na rynku. Inną jego zaletą jest to, że spłata jest tu rozłożona na bardzo długi okres czasu (nawet 30 lat), więc raty jakie musimy co miesiąc oddawać są stosunkowo niewysokie. Ponadto możemy pożyczyć bardzo dużo pieniędzy, gdyż banki mogą nam zaoferować 80%, a przy spełnieniu kilku dodatkowych warunków nawet 90% wartości inwestycji. Więc wystarczy, że uzbieramy 20-30 tyś zł i spokojnie możemy już kupić sobie mieszkanie, czy wybudować swój dom.

Żeby nie było tak kolorowo, trzeba wspomnieć że kredyt hipoteczny ma też swoje wady. Należą do nich np. wszelkie koszty związane z jego uzyskaniem. Ustanowienie hipoteki, ubezpieczenia, wyceny to tylko niektóre z nich. Musimy się też przygotować na dosyć dokładną kontrolę naszych dochodów i wydatków, gdyż banki nie chcą ryzykować wypłaty kredytu komuś, kto może stać się niewypłacalny.

Musimy też wiedzieć, że tego rodzaju kredytu są ryzykowne z naszego punktu widzenia, gdyż nigdy nie wiemy co stanie się a kilka lat. Możemy przecież stracić pracę, możemy nie daj Boże zachorować i wtedy ze spłatą naszego długu może być spory problem. Jednakże chyba warto „zaryzykować” i ubiegać się o kredyt hipoteczny. Dzięki temu, w krótkim czasie staniemy się właścicielami wymarzonych „czterech kątów”, które będziemy mogli urządzać dokładnie tak, jak sami chcemy.

Skomentuj artykuł