Kukiz’15 proponuje podniesienie kwoty wolnej od podatku

0
292

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, prawdopodobnie podjęta zostanie decyzja co zrobić z projektem ustawy, która podnosi kwotę wolną od podatku. Projekt został zgłoszony przez polityków Kukiz’15 i zakłada on, że kwota wolna od podatków będzie wynosić 30 451 zł. Skąd taka kwota? Otóż taka kwota wolna od podatków przysługuje obecnie posłom i senatorom.

Podczas prezentacji projektu poseł J Kulesza stwierdził, że jego klub rozpoczyna akcję „Sprawiedliwy Parlament”, gdyż nie można tolerować przepisów, które nie są wspólne dla wszystkich. Pierwszym elementem tej akcji jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Jak łatwo się domyśleć, posłowie nie są entuzjastycznie nastawienie do tego projektu. Jak powiedział Tadeusz Cymański, poseł PiS: „To jest rozgrywka, projekt całkowicie nierealny, całkowicie odlotowy. Ale celem jest zbudowanie kapitału politycznego na dyskredytowaniu własnego parlamentu. Mówił także, aby nie pluć na własne gniazdo, gdyż z nieopodatkowanej diety korzystają także osoby pracujące w gminach czy samorządach. Zapowiedział też, że złoży wniosek aby projekt został odrzucony w pierwszym czytaniu.

Nieco inaczej do sprawy podchodzi poseł PO Zbigniew Konwiński. Jak powiedział: „ My jesteśmy gotowi nad tym projektem pracować, urealniając go może”. Dodał także, że tego rodzaju projekty nie powinny dziwić posłów PiS, gdyż nie dotrzymali oni obietnicy wyborczej. W czasie kampanii, mówili oni że podniosą wszystkim kwotę wolną od podatku do 8 000 zł.

Przedstawicielka Nowoczesnej Paulina Henning – Kloska powiedziała, że nie ma nic przeciw podniesieniu kwoty wolnej od podatku. Jak powiedziała, jej klub złożył już stosowny projekt w kancelarii sejmowej. Nie zgadza się jednak na sposób, w jaki posłowie Kukiz’15 przedstawiają projekt. Albowiem jak mówi, sami chętnie korzystają z różnego rodzaju przywilejów poselskich, a dzisiaj mówią że jest to zachowanie niewłaściwe.

Jak powiedział wiceminister finansów Paweł Gruza, według wyliczeń jego ministerstwa, podniesienie kwoty wolnej od podatków to proponowanej w projekcie kwoty, kosztowało by budżet państwa 71 mld zł rocznie. Nie ma więc na to szans. Można się więc spodziewać, że projekt podwyższenia kwoty wolnej od podatku autorstwa Kukiz’15 zostanie odrzucony w pierwszym czytaniu.

Tagikukiz

Skomentuj artykuł