Kwota wolna od podatków równa dla wszystkich?

0
221
Kukiz'15 - projekt zmniejszenia kwoty wolnej od podatku dla polityków

W dniu 29 kwietnia 2016 roku, grupa posłów z klubu poselskiego Kukiz 15 złożyła do Sejmu projekt ustawy, zmieniającej sposób opodatkowania dochodów posłów i senatorów. Gdyby nowy projekt wszedł w życie, parlamentarzyści płacili by podatek w takiej samej wysokości, jak każdy inny obywatel naszego kraju.

Przypomnijmy, że obecnie kwota wolna od podatku to 3 091 zł. Jeżeli więc rocznie zarabiamy mniej, nie musimy płacić podatków. Jednakże nieco inaczej wygląda to jeśli chodzi o parlamentarzystów. Otóż ich dochody składają się z dwóch części: pensji, która jest opodatkowana na zasadach ogólnie panujących, a także z diety poselskiej, której większa część nie podlega opodatkowaniu. Miesięczna wysokość diety to 2 473 zł z czego kwota 2 280 zł nie jest opodatkowana. Jak więc łatwo obliczyć rocznie parlamentarzyści otrzymują nieopodatkowane diety w wysokości 27 360 zł. Gdy dodamy do tego kwotę wolną od podatku, jaka „obowiązuje” wszystkich uzyskujących dochody, okaże się, że posłowie i senatorowie nie płacą podatku od dochodów w wysokości 30 451 zł. Różnica w stosunku do zwykłych obywateli jest tu ogromna, co według posłów z klubu Kukiz 15, jest naruszeniem Konstytucji.

Czy wprowadzone zmiany mają szansę wejść w życie? Trudno powiedzieć, ale dzięki nim, na pewno wpływy do budżetu państwa znacznie by się zwiększyły, a w czasach zwiększającej się „dziury budżetowej”, każdy dodatkowy wpływ do państwowej kasy ma ogromne znaczenie.

Skomentuj artykuł