Leasing konsumencki w pytaniach i odpowiedziach

0
405

Pojęcie leasingu konsumenckiego pojawiło się w Polsce niedawno. Jeszcze kilka lat temu, aby móc skorzystać z leasingu, trzeba było prowadzić lub reprezentować podmiot gospodarczy. Od niedawna jednak ta forma użytkowania mienia jest dostępna również dla osób fizycznych. Szczególnie często leasing konsumencki dotyczy samochodów, przez co konkuruje z kredytem czy pożyczką. Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące tego zagadnienia.

W czym tego rodzaju leasing jest lepszy od kredytu na samochód?

Leasing konsumencki ma dwie bardzo ważne zalety, po pierwsze: znacznie łatwiej podpisać umowę leasingową niż otrzymać kredyt. Procedura weryfikacyjna stosowana przez firmy leasingowe jest o wiele mniej złożona niż ta, z którą mamy do czynienia starając się o kredyt bankowy i trwa o wiele krócej. Po drugie – korzystając z leasingu konsumenckiego nie obniżamy swojej zdolności kredytowej. Leasing nie jest traktowany jak zaciągnięte zobowiązanie.

Czy korzystając z leasingu konsumenckiego mamy obowiązek wykupu?

Nie. Wykup samochodu leasingowanego jest prawem, a nie obowiązkiem leasingobiorcy. Brak wykupu nie powoduje żadnych konsekwencji prawnych, jedyną konsekwencją będzie pozostanie własności przy dotychczasowym właścicielu pojazdu.

Czy leasing konsumencki jest droższy od kredytu?

Tak. Po doliczeniu wszystkich opłat i prowizji w sumie za samochód leasingowany zapłacimy przynajmniej o kilka procent więcej niż gdybyśmy kupowali go za pieniądze uzyskane od banku.

Czy można skorzystać z leasingu konsumenckiego mając inne zobowiązania?

Nie istnieje żadna regulacja prawna, która by tego zabraniała. Znalezienie oferty dostępnej również dla zadłużonych jest więc możliwe, choć może okazać się, że warunki, które przedstawi nam leasingodawca, będą mniej korzystne niż te, na które mogą liczyć osoby z czystą historią kredytową.

Czym są raty leasingowe i odkup samochodu?

Raty leasingowe to comiesięczna opłata za użytkowanie auta, jaką leasingobiorca ponosi na rzecz leasingodawcy, natomiast odkup samochodu to kwota, którą po zakończeniu leasingu będziemy musieli przekazać na rzecz leasingodawcy, aby prawo własności przeszło na nas. Wysokość rat leasingowych i wykupu auta jest powiązana – im wyższe raty, tym tańszy odkup i odwrotnie. Różnice w kwocie odkupu są bardzo duże i zależą od naszego wyboru – od 1% do 50% wartości pojazdu .

Czy warunki leasingu konsumenckiego można negocjować?

Tak, choć należy zaznaczyć, że firmy leasingowe są w przypadku negocjacji z osobami fizycznymi mniej skłonne do ustępstw niż wtedy, gdy negocjują z firmami. Korzystając z leasingu jako prywatna osoba jesteśmy w stanie wynegocjować niższą ratę, ale kosztem wydłużenia trwania leasingu lub kwoty odkupu samochodu. Ostatecznie, nawet jeśli leasingodawca przystanie na zmianę warunków, opłacalność umowy może okazać się podobna.

Od kiedy można korzystać z leasingu konsumenckiego?

Leasing konsumencki stał się dostępny w 2011 roku na mocy ustawy deregulacyjnej. Wcześniej mogły z niego korzystać wyłącznie osoby prawne. Wiedza o tym, że leasingobiorcami mogą być również osoby fizyczne, nadal nie jest powszechna.

Skomentuj artykuł