“Mały ZUS” pozwala płacić niższe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

0
179

Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują w naszym kraju nowe przepisy związane z ubezpieczeniem przedsiębiorców w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tzw “Mały ZUS” pozwala wielu biznesmenom na płacenie niższych składek do tej instytucji co z pewnością zostanie przyjęte przez nich z wielkim entuzjazmem.

Niższe składki mogą płacić ci przedsiębiorcy, których przychód w 2018 roku nie przekroczył trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia czyli 63 tys zł. Ponadto przedsiębiorca musi być zarejestrowany w CEIDG, nie może rozliczać się według ryczałtu lub karty podatkowej, nie może korzystać z “ulgi na ZUS” czyli z preferencyjnych zasad opłacania składek do tej instytucji, musi prowadzić biznes co najmniej 60 dni, a także nie może świadczyć usług na rzecz byłego pracodawcy, u którego był zatrudniony w poprzednim roku kalendarzowym. Z “Małego ZUS-u” nie mogą skorzystać osoby prowadzące inną pozarolniczą działalność jak artyści lub twórcy, a także osoby wykonujące wolne zawody, wspólnicy w spółkach a także ci biznesmeni, którzy prowadzą szkoły lub inne placówki wychowawcze.

Nowe zasady opłacania składek dotyczą ubezpieczeń społecznych, a więc składki rentowej, emerytalnej, wypadkowej i chorobowej. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacać w dotychczasowym wymiarze. Z obniżonych składek można korzystać przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia firmy. Z uprawnienia można będzie w każdej chwili zrezygnować, ale rezygnacja ta będzie nieodwołalna.

Tagizus

Skomentuj artykuł