Mandat za niezmienione opony w samochodzie

0
497

Ze względu na zmienne temperatury w Polsce w okresie wiosennym i jesiennym, kierowcy nie zawsze wiedzą, w którym momencie powinna nastąpić zmiana opon, aby nie zostali już zaskoczeni przez warunki pogodowe.

Kiedy wymiana opon z zimowych na letnie?

Polskie prawo w tej kwestii niczego nie narzuca, natomiast powinniśmy pamiętać o tym, że zmiana opon na letnie pozwoli uniknąć odkształcania się opon, które prowadzi do utraty odpowiedniego kontaktu z nawierzchnią, a ponadto szybszego zużycia bieżnika i piszczących opon podczas jazdy. Kierowcom, którzy nie chcą zmieniać ogumienia, grozi mandat za niezmienione opony.

Kiedy wymiana opon z letnich na zimowe?

W tym przypadku również nie ciąży na kierowcach żaden obowiązek, a polski ustawodawca nie przewiduje jakichkolwiek konsekwencji prawnych dla osób jeżdżących przez cały rok na letnich oponach.

Zmiana opon pozwoli jednak na skrócenie drogi hamowania, a ostre zakręty oraz niewielkie wzniesienia przestają być przeszkodą dla samochodu i kierowcy.

Za co można otrzymać mandat 500 zł?

Chociaż policja nie może nałożyć na kierowcę mandatu za niezmienione opony, to w przypadku kiedy jego opony mają starty bieżnik – należy mu się mandat w wysokości 500 zł. Minimalną wartością bieżnika jest 1,6 mm, ale jeśli opony posiadają wskaźniki TWI i ich minimalna wartość wynosi 2,0 mm, to nie należy sugerować się wyłącznie rozporządzeniem o wartości 1,6 mm.

Opony z kolcami

W Polsce nie jest dozwolona jazda na oponach z kolcami, za co grozi mandat w wysokości 100zł. Jedynie w przypadku organizacji imprez specjalnych lub wyścigów, za zgodą zarządcy drogi (ze względu na możliwość jej uszkodzenia), można poruszać się na takim typie opon.

Łańcuchy na koła

W Polsce jedynie w wyjątkowych sytuacjach dozwolone jest założenie łańcuchów śniegowych. Można je zamontować wtedy, kiedy droga jest bardzo zaśnieżona lub pokryta ubitym śniegiem.

Są też miejsca, w których jest obowiązek poruszania się na łańcuchach, kierowców informuje o tym specjalny znak drogowy. W takiej sytuacji trzeba założyć łańcuchy przynajmniej na dwa koła – przednie lub tylne, w zależności od napędu samochodu.

Jak wygląda prawo w sąsiadujących krajach?

Planując wyjazd poza granice naszego kraju, należy się zainteresować jakie prawo dotyczące ogumienia samochodu, obowiązuje w kraju, do którego się udajemy. W wielu z można otrzymać mandat za brak opon zimowych.

W Czechach obowiązuje nakaz jeżdżenia na oponach zimowych od 1 listopada do końca marca, natomiast na Słowacji i w Niemczech, zimowe opony są wymagane w każdym momencie, w którym jezdnia pokryta jest śniegiem lub lodem.

Więcej przydatnych artykułów znajdziesz na portalu https://kruczek.pl/

Skomentuj artykuł